Pol milióna Afričanov do Európy? Ostré slová českého vedca

27. 8. 2019 9:56

Vysokoškolský pedagóg a ekológ Pavel Nováček sa v sobotňajších Lidových novinách vyjadril k slovám aktivistky Caroly Racketeovej, ktorá tvrdí, že je nutné previezť do Európy pol milióna ľudí z utečeneckých táborov v Afrike. To podľa neho nie je riešenie, pretože by sme skôr mali urobiť opatrenia, aby sa vlna migrácie ďalej nezväčšovala.

Pol milióna Afričanov do Európy? Ostré slová českého vedca
Foto: TASR
Popis: Africkí migranti sa zhromažďujú na palube záchrannej lode
reklama

Racketeová koncom júna vplávala so svojou loďou s migrantmi z Afriky do výsostných vôd Talianska. Po zatknutí ju na príkaz súdu prepustili a je dokonca jednou z kandidátok na tohtoročné udelenie Nobelovej ceny za mier. Táto správa podľa Nováčka vysiela celý rad neblahých posolstiev.

„Po prvé, jej počínanie je príkladom morálneho relativizmu. Štáty majú nejaké zákony, ale pokiaľ ich jedinec považuje za zlé, neplatia pre neho, ignoruje ich. Sám si vytvára vlastné pravidlá. Po druhé, jej čin vydal jasný signál migrantom, pašerákom ľudí aj humanitárnym aktivistom na lodiach, že nedodržiavanie nariadení a pravidiel sa vypláca,“ poznamenal a dodal, že to povzbudí ďalších Afričanov aj humanitárnych aktivistov.

A po tretie, podľa jeho slov takto rozhodne nepomáhame tým najnúdznejším. „Pokiaľ je niekto schopný dať pašerákom päť- až osemtisíc eur, nepatrí medzi miliardu ľudí na planéte, ktorí žijú v absolútnej chudobe,“ myslí si a obáva sa aj protitlaku, ktorý budí tlak.

„Nepomôže Európe, nepomôže africkým krajinám, aby sa hospodársky pozdvihli. Pomáha hlavne pašerákom k výnosnému biznisu bez rizika,“ podotkol na adresu Racketeovej.

Carola Racketeová

Carola Racketeová  Zdroj: TASR

„V Afrike žije viac ako miliarda ľudí, za tridsať rokov to budú dve miliardy. Medzi nimi sú desiatky, skôr stovky miliónov potenciálnych migrantov. Pokiaľ budú vedieť, že cesta do Európy je otvorená, dajú sa na pochod. Nikto nevie, kde leží kritická hranica počtu prichádzajúcich ľudí, ktorá spôsobí, že sa Európa stane Afrikou. Je len jasné, že niet cesty späť, náprava omylov príliš benevolentnej imigračnej politiky neexistuje,“ napísal so slovami, že ilegálna migrácia sa stáva globálnym megatrendom a situácia nemá dobré riešenie.

„Nie je však všetkým dňom koniec. Pokiaľ bude neriadená migrácia naberať na sile, život v krajinách západnej Európy bude pre starousadlíkov stále ťažším, predovšetkým z hľadiska bezpečnosti vo väčších mestách. Možno sa tiež niektorí z nich rozhodnú ,hlasovať nohami‘ a opustiť domov, ktorý ich predkovia po generácie budovali, a krajinu, ktorú po stáročia zveľaďovali. Mali by sme byť pripravení ich prijať,“ uzavrel.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…