Pokus o zvrhnutie Donalda J. Trumpa! Ale vážne. Tu sú konkrétne informácie

23. 11. 2016 14:50

Ani po niekoľkých dňoch od vyhlásenia výsledkov volieb sa niektorí priaznivci a členovia Demokratickej strany nezmierili s víťazstvom Donalda Trumpa. Podľa informácií, ktoré sa šíria médiami, hodlajú tlačiť na republikánskych členov zboru voliteľov, aby Trumpovi nedali svoj hlas.

Pokus o zvrhnutie Donalda J. Trumpa! Ale vážne. Tu sú konkrétne informácie
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Americkí voliči už síce majú prezidentské voľby za sebou, ale podľa pravidiel amerického volebného systému bude ešte 19. decembra hlasovať 538 členov tzv. zboru voliteľov. Jeho členovia sú kongresmani, senátori a taktiež traja volitelia za Washington D.C. Voľba je vnímaná skôr ako formalita, hoci volitelia nemusia hlasovať za víťazného kandidáta. V histórii prezidentských volieb však využili toto právo len v niekoľkých prípadoch.

Napriek tomu odporcovia Donalda Trumpa vkladajú svoje posledné nádeje práve do presviedčania republikánskych voliteľov, aby za víťaza prezidentských volieb nehlasovali. Jedným z nich je demokratický voliteľ z Colorada a bývalý námorník Michael Baca. Otvorene pripúšťa, že sa snaží tlačiť na republikánskych voliteľov, aby zmenili svoje rozhodnutie. „Som bývalý člen amerického námorníctva, kde sú základnými hodnotami česť, odvaha a odhodlanie. To Trumpovi chýba,“ argumentuje Baca podľa servera Politico s tým, že zbor voliteľov by si v budúcnosti zaslúžil určité zmeny.

Konkrétne Baca zvažuje podporu niekdajšieho neúspešného prezidentského kandidáta Mitta Romneyho alebo Johna Kasicha, ktorý sa uchádzal o republikánsku prezidentskú nomináciu v tohtoročných primárkach. Tlak na svoju osobu priznáva hneď niekoľko republikánskych voliteľov. „Stále ma niekto obťažuje. Začalo to pred pár dňami a teraz už je to skutočne brutálne,“ cituje britský denník Express slová arizonského voliteľa Roberta Grahama.

Podobné skúsenosti má aj jeho arizonská kolegyňa Saron Geiseová, ktorá podľa svojich slov obdržala v ostatných dňoch asi osemtisíc telefonátov, v ktorých na ňu ľudia vyvíjali nátlak, aby nehlasovala za Trumpa. Ako uvádza, radšej už prestala dvíhať telefón. Ako však uvádza Express, Trump sa o svoje víťazstvo nemusí obávať. „Svoje rozhodnutie by muselo zmeniť hneď 37 republikánskych voliteľov, čo sa nejaví ako veľmi pravdepodobné.“

Zatiaľ naposledy sa niečo také stalo pred dvanástimi rokmi, keď sa jeden z demokratických voliteľov zo štátu Minnesota rozhodol nehlasovať za Johna Kerryho, ale radšej dal hlas jeho uvažovanému viceprezidentovi Johnovi Edwardsovi. Hoci systém voliteľov doteraz nikto nespochybňoval, po víťazstve Donalda Trumpa sa všetko zmenilo a mnohí priaznivci demokratov ho zrazu považujú za zastaraný a nefunkčný.

Dokonca kvôli tomu vznikla petícia za zrušenie systému voliteľov, ktorú podpísali asi tri milióny Američanov. Okrem toho sa v uliciach mnohých amerických miest začali konať demonštrácie, ktoré údajne organizuje a financuje americký miliardár maďarského pôvodu a donátor demokratov George Soros. Minulý týždeň sa Soros zúčastnil na stretnutí Demokratickej aliancie, ktorá združuje mocných finančníkov podporujúcich rôzne ľavicové nátlakové subjekty. Možno práve tam vznikol nápad pokúsiť sa vyvíjať nátlak na republikánskych voliteľov.

V každom prípade pokusy demokratických voliteľov zvrátiť výsledok prezidentských volieb nemajú veľkú nádej na úspech. Podľa britského konzervatívneho denníka The Telegraph tým demokrati chcú dosiahnuť aspoň reformu zboru voliteľov, respektíve delegitimizovať Donalda Trumpa v jeho prezidentskej funkcii.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…