Pokrytectvo okolo Saudskej Arábie. Ľudské práva mlčia, keď hovorí ropa, poznamenáva politológ

28. 8. 2018 7:00

Publicista Pavel P. Kopecký krúti v komentári pre server Reflex.cz hlavou nad tým, ako pokrytecky sa svet správa k Saudskej Arábii. Zatiaľ čo iné krajiny Západ kritizuje za porušovanie ľudských práv, v prípade Saudskoarabského kráľovstva mlčí. Nájsť odpoveď na otázku, prečo sa to deje, vraj nie je až také ťažké...

Pokrytectvo okolo Saudskej Arábie. Ľudské práva mlčia, keď hovorí ropa, poznamenáva politológ
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

„Jej nafta predstavuje prvotriedne politické palivo, pretože z predaja profituje aj mnoho veľkých (západných) štátov či koncernov, v čom tkvie kameň úrazu. Ostatné aspekty púštneho štátu sú akoby podružné. Že vykonáva kruté, barbarské tresty (verejné kameňovanie a stínanie hláv) alebo že sa v jej zákonníku pamätá na stíhanie čarodejníctva,“ napísal publicista.

„O tom sa u nás obvykle nehovorí, ale do nebies sa vynáša reformátorský rozmer nového (nesmierne zložito pretlačovaného) opatrenia – práva miestnych žen šoférovať. Zamlčujú sa tiež správy o podiele istých saudskoarabských kruhov na teroristických útokoch 11. septembra 2001. Zatiaľ čo bombardovanie civilistov v južne susediacom Jemene a snaha vyhladovať tamojšie obyvateľstvo námornou blokádou sa priamo ospravedlňuje raketovými útokmi na územie polostrovného hegemóna. Toto by dajme tomu sýrskemu Asadovi tak hladko neprešlo...“ pokračoval.

Veľmi konzervatívni moslimskí duchovní v tejto krajine hrajú dôležitú rolu a opakovane varujú pred vpúšťaním prozápadných vplyvov do krajiny. Západ však skutočne najradšej mlčí. A keď už sa niekto ozve, Saudi jeho kritiku ignorujú alebo ju odbijú.

Presvedčiť sa o tom mohli Kanaďania, ktorí Saudov kritizovali za väznenie dvoch feministiek. Saudská kráľovská rodina uviedla, že Kanada sama utláča ženy, a tým sa to v podstate všetko skončilo. Ropa tečie ďalej, zabudnite. Neznie to nijako vzletne, ale zjavne to funguje: Chcete ropu? Mlčte. Nemlčíte? Vrátime vám to.

Nejde však len o ropu. Saudská Arábia predstavuje v regióne protiváhu Iránu. Iránski duchovní nenávidia Spojené štáty a ani Trump nenecháva suchej nitky na Iráne. O to viac Trump podporuje Saudskú Arábiu. Neraz hlásil svetu, že so svojimi partnermi v arabskom svete uzavrel zbrojné kontrakty za miliardy dolárov. Aj preto vraj Spojené štáty mlčia k tomu, čo sa deje v Saudskej Arábii.

Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová v Rijáde

Donald Trump a Melania Trumpová v Rijáde  Zdroj: TASR

Celý text nájdete na webe Reflex.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

0:01 Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

Dobroslav Trnka je stále v riešení disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR. Bude totiž treb…