Poisťovne začnú s pozývaním žien na populačný skríning

20. 8. 2019 10:07

Zdravotné poisťovne začnú s aktívnym pozývaním poisteniek na populačný skríning v septembri. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ide o ďalší krok ministerstva v rámci Roka prevencie. Cieľovou skupinou budú ženy vo veku 50 až 69 rokov.

Poisťovne začnú s pozývaním žien na populačný skríning
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.
reklama

"Aj na tomto programe MZ SR spolupracuje s odbornými spoločnosťami aj zdravotnými poisťovňami, ktoré budú svojich poistencov na toto vyšetrenie pozývať. Skríning rakoviny prsníka je zameraný na aktívne a organizované vyhľadávanie rakoviny prsníka," priblížila Eliášová.

Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť už včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov.

"V tejto fáze je rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná bez potreby veľkého operačného zásahu, dokonca väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie," zdôraznila hovorkyňa rezortu.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že päť až šesť percent žien na Slovensku je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka.

"V priemere tak až 300 žien ročne zomrie zbytočne. Ak by prišli na vyšetrenie skôr, choroba by sa mohla podchytiť vo včasnejšom štádiu a šanca na vyliečenie by bola väčšia," prízvukujú odborníci.

Situáciu preto podľa MZ SR môže výrazne zlepšiť celoplošný, štátom garantovaný a pravidelne vyhodnocovaný mamografický skríning rakoviny prsníka na Slovensku.

Mamografické pracoviská, na ktorých by sa mali vykonávať preventívne prehliadky prsníkov žien v rámci Roka prevencie, ministerstvo začalo preverovať v júni.  

Ak chceli byť pracoviská súčasťou skríningového programu, museli sa doň iniciatívne prihlásiť.

MZ SR od nich vyžadovalo, aby deklarovali, že spĺňajú niekoľko požiadaviek. Medzi nimi napríklad to, že minimálny počet mamografických vyšetrení na pracovisku je ročne 3000. Rovnako museli splniť podmienku certifikovaných pracovníkov aj štatistické spracovanie a vyhodnotenie viacerých výsledkov.

Podmienkou bol tiež vysoko kvalitný digitálny mamograf s minimálnou radiačnou záťažou. Ich zoznam je dostupný na webe MZ SR.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…