Podporoval Clintonovú, ale rýchlo sa spamätal. Český politológ teraz spísal obsiahle vysvetlenie, prečo vyhral Trump

13. 11. 2016 13:10

Politológ Jiří Pehe poslal v komentári pre Český rozhlas odkaz Donaldovi Trumpovi. Tento muž vraj síce voľby vyhral, ale čoskoro narazí na medze, ktoré správne kladie americký politický systém prezidentovi do cesty. Trump je podľa politológa egocentrický a velikášsky, čo sa môže negatívne prejaviť v medzinárodnej politike, ale Pehe dúfa, že ho americký demokratický systém zabrzdí aj v tejto oblasti. Inak by to mohlo dopadnúť veľmi zle.

Podporoval Clintonovú, ale rýchlo sa spamätal. Český politológ teraz spísal obsiahle vysvetlenie, prečo vyhral Trump
Foto: Hans Štembera
Popis: Politológ Jiří Pehe.
reklama

Donald Trump vraj nikdy nedokáže splniť všetko, čo sľúbil. „Trump totiž pomerne rýchlo narazí na reálne možnosti uskutočnenia svojich sľubov, ktoré veľmi štedro rozdával vo volebnej kampani.“

V globalizovanom svete vraj Trump nedokáže priniesť často preberané pracovné miesta v tradičných priemyselných odvetviach, ktoré z USA postupne vymizli. Okrem toho zrejme Trump nedokáže donútiť Mexiko, aby postavilo na vlastné náklady veľký hraničný múr, ktorý by zastavil ilegálnu migráciu do USA. Nakoniec vraj Trump nedokáže zastaviť ani trend tolerancie k menšinám v Spojených štátoch. Vo väčšine svojich kľúčových predvolebných sľubov teda Trump pohorí. Aspoň podľa slov politológa.

Na limity amerického politického systému Trump narazí aj v zahraničnej politike.

„Jeho predstavy boli značne hmlisté, pričom sa z nich vynárala predovšetkým záľuba v silných, nie vždy demokratických vodcoch iných krajín. Keď sa však Trump plne zoznámi so zložitosťami americkej bezpečnostnej a zahraničnopolitickej mašinérie, asi rýchlo zistí, že zotrvačnosť amerického systému je práve v týchto oblastiach natoľko veľká, že zásadné zmeny nebudú možné. Najväčšie riziko pritom v zahraničnej politike súvisí s Trumpovou striedmosťou a velikášstvom, ktoré napokon dokázal doma úspešne predať svojim voličom ako rozhodnosť a nekompromisnosť voči zabehnutému systému. V zahraničnej politike najmocnejšej krajiny sveta však žiadne skraty a nadraďovanie osobných ambícií celku nie sú veľmi možné, pretože by to mohlo viesť ku globálnemu konfliktu,“ varoval Jiří Pehe.

Celý komentár si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…