Podnikanie v Číne nie je jednoduché, ale má perspektívu, hovoria podnikatelia

10. 11. 2019 18:55

Podnikanie zahraničných firiem v Číne nie je jednoduché a tento trh je stále náročnejší. Firmy, ktorým sa však podarí v tejto krajine presadiť, majú pred sebou možno aj desiatky rokov rastu, zhodli sa na otvorení 2. fóra pre spoluprácu malých a stredných podnikov Číny a krajín strednej a východnej Európy (CEEC-SME) v meste Cchang-čou v provincii Che-pej viacerí slovenskí podnikatelia, ktorí už v tejto ázijskej veľmoci pôsobia.

Podnikanie v Číne nie je jednoduché, ale má perspektívu, hovoria podnikatelia
Foto: TASR
Popis: Na snímke slovenský stánok počas otvorenia 2. fóra pre spoluprácu malých a stredných podnikov Číny v čínskom meste Cchang-čou v provincii Che-pej 10. novembra 2019.
reklama

"Čína má strategický význam, je to oblasť, ktorá má veľký potenciál. Dostať sa do Číny znamená, že si tu vytvoríte pozície, ktoré vám umožnia rozvíjať sa a expandovať roky až desaťročia," povedal Pavol Grman z trenčianskej firmy Virtual Reality Media (VRM).

Čína je veľmi náročný trh

Spoločnosť sa už tri roky usiluje preraziť na čínskom trhu s leteckými simulátormi pre výcvik komerčných pilotov aerolínií a v júni sa jej podarilo podpísať rámcovú zmluvu s čínskymi podnikateľmi.

V krajine, ktorá disponuje špičkovými technológiami, sa však dá presadiť iba s najkvalitnejšími produktmi.

"Čína je veľmi náročný trh. Už nie je jednoduchý, ako si mnohí myslia. Každý, kto príde do tejto časti Číny, je prekvapený z úrovne, ktorú tu majú," povedal Grman.

Požiadavky na kvalitu sú podľa jeho skúseností v Číne rovnaké ako v iných rozvinutých častiach sveta. Pri podnikaní v Číne, možno viac ako inde, sú potrebné aj osobné vzťahy.

V roku 1956 vznikla Farma čínsko-československého priateľstva

Zatiaľ čo VRM začala vo východnej časti Číny pôsobiť aj s pomocou etablovaných slovenských firiem, bratislavská spoločnosť United Industries stavila pred desiatimi rokmi na obnovenie historických vzťahov priamo s čínskymi partnermi a v súčasnosti do Číny vyváža okrem iného napríklad vína z Topoľčianok či ortopedické pomôcky.

V okrese Cchang-čou totiž v roku 1956 vznikla Farma čínsko-československého priateľstva, keď Československo darovalo Číne 670 kusov poľnohospodárskej techniky a vyslalo aj niekoľko poľnohospodárskych expertov.

Naopak, v Československu vyštudovali vysoké školy viacerí obyvatelia tejto oblasti. United Industries je podľa svojho generálneho riaditeľa Roberta Samuhela v Číne už desať rokov.

Číňania z provincie Che-pej na dar Čechov a Slovákov nezabudli a okrem vybudovania múzea, ktoré túto históriu pripomína, sa usilujú rozvíjať vzťahy so strednou Európou.

"V posledných desiatich rokoch sme začali veľa spolupracovať so Slovenskom, Českom ale aj s ďalšími európskymi krajinami," povedal zakladateľ Slovensko–čínskeho biznis centra a zároveň absolvent nitrianskej poľnohospodárskej univerzity Lv Pengan.

Raši: Na základe histórie sa vytvárajú základy pre budúcnosť

Od roku 2013 začali v Cchang-čou organizovať diplomatické summity a od roku 2018 dostalo mesto od štátu poverenie organizovať podnikateľské fóra Číny s krajinami strednej a východnej Európy.

Provincia Che-pej je možno najlepším miestom pre slovenské podniky aj podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý v tomto roku podnikateľské fórum otváral.

"Na základe histórie sa vytvárajú základy pre budúcnosť. Myslím si, že v tejto provincii máme najotvorenejšie dvere z hľadiska celej Číny," povedal Raši.

Ideálne je podľa vicepremiéra ísť tam, kde vás príjmu, pretože v Číne musí mať obchod okrem ekonomického významu aj súhlas politikov.

"Priateľstvo je o tom, že keď vy ste pomohli kedysi, tak my vám vieme pomôcť teraz. A tento región je presne o tom," dodal Raši.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…