Podnikanie v Číne nie je jednoduché, ale má perspektívu, hovoria podnikatelia

10. 11. 2019 18:55

Podnikanie zahraničných firiem v Číne nie je jednoduché a tento trh je stále náročnejší. Firmy, ktorým sa však podarí v tejto krajine presadiť, majú pred sebou možno aj desiatky rokov rastu, zhodli sa na otvorení 2. fóra pre spoluprácu malých a stredných podnikov Číny a krajín strednej a východnej Európy (CEEC-SME) v meste Cchang-čou v provincii Che-pej viacerí slovenskí podnikatelia, ktorí už v tejto ázijskej veľmoci pôsobia.

Podnikanie v Číne nie je jednoduché, ale má perspektívu, hovoria podnikatelia
Foto: TASR
Popis: Na snímke slovenský stánok počas otvorenia 2. fóra pre spoluprácu malých a stredných podnikov Číny v čínskom meste Cchang-čou v provincii Che-pej 10. novembra 2019.

"Čína má strategický význam, je to oblasť, ktorá má veľký potenciál. Dostať sa do Číny znamená, že si tu vytvoríte pozície, ktoré vám umožnia rozvíjať sa a expandovať roky až desaťročia," povedal Pavol Grman z trenčianskej firmy Virtual Reality Media (VRM).

Čína je veľmi náročný trh

Spoločnosť sa už tri roky usiluje preraziť na čínskom trhu s leteckými simulátormi pre výcvik komerčných pilotov aerolínií a v júni sa jej podarilo podpísať rámcovú zmluvu s čínskymi podnikateľmi.

V krajine, ktorá disponuje špičkovými technológiami, sa však dá presadiť iba s najkvalitnejšími produktmi.

"Čína je veľmi náročný trh. Už nie je jednoduchý, ako si mnohí myslia. Každý, kto príde do tejto časti Číny, je prekvapený z úrovne, ktorú tu majú," povedal Grman.

Požiadavky na kvalitu sú podľa jeho skúseností v Číne rovnaké ako v iných rozvinutých častiach sveta. Pri podnikaní v Číne, možno viac ako inde, sú potrebné aj osobné vzťahy.

V roku 1956 vznikla Farma čínsko-československého priateľstva

Zatiaľ čo VRM začala vo východnej časti Číny pôsobiť aj s pomocou etablovaných slovenských firiem, bratislavská spoločnosť United Industries stavila pred desiatimi rokmi na obnovenie historických vzťahov priamo s čínskymi partnermi a v súčasnosti do Číny vyváža okrem iného napríklad vína z Topoľčianok či ortopedické pomôcky.

V okrese Cchang-čou totiž v roku 1956 vznikla Farma čínsko-československého priateľstva, keď Československo darovalo Číne 670 kusov poľnohospodárskej techniky a vyslalo aj niekoľko poľnohospodárskych expertov.

Naopak, v Československu vyštudovali vysoké školy viacerí obyvatelia tejto oblasti. United Industries je podľa svojho generálneho riaditeľa Roberta Samuhela v Číne už desať rokov.

Číňania z provincie Che-pej na dar Čechov a Slovákov nezabudli a okrem vybudovania múzea, ktoré túto históriu pripomína, sa usilujú rozvíjať vzťahy so strednou Európou.

"V posledných desiatich rokoch sme začali veľa spolupracovať so Slovenskom, Českom ale aj s ďalšími európskymi krajinami," povedal zakladateľ Slovensko–čínskeho biznis centra a zároveň absolvent nitrianskej poľnohospodárskej univerzity Lv Pengan.

Raši: Na základe histórie sa vytvárajú základy pre budúcnosť

Od roku 2013 začali v Cchang-čou organizovať diplomatické summity a od roku 2018 dostalo mesto od štátu poverenie organizovať podnikateľské fóra Číny s krajinami strednej a východnej Európy.

Provincia Che-pej je možno najlepším miestom pre slovenské podniky aj podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý v tomto roku podnikateľské fórum otváral.

"Na základe histórie sa vytvárajú základy pre budúcnosť. Myslím si, že v tejto provincii máme najotvorenejšie dvere z hľadiska celej Číny," povedal Raši.

Ideálne je podľa vicepremiéra ísť tam, kde vás príjmu, pretože v Číne musí mať obchod okrem ekonomického významu aj súhlas politikov.

"Priateľstvo je o tom, že keď vy ste pomohli kedysi, tak my vám vieme pomôcť teraz. A tento región je presne o tom," dodal Raši.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dlho sa tam neohrial. Prokurátor nechce Trnku vo väzbe

14:50 Dlho sa tam neohrial. Prokurátor nechce Trnku vo väzbe

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého zadržala vo štvrtok (16. 1.) Národná krim…