Podľahla opozícia vyhrážkam Danka pre počet členov v stranách? Tvrdia, že koná protiústavne, ale...

12.7.2017 19:00

Národniari chcú na jeseň v parlamente riešiť novelu zákona o politických stranách, ktorá má rozhodovať o tom, či bude strana celoštátna alebo regionálna. Opozícia sa voči tomu búri a hovorí o možnej protiústavnosti. No aj napriek týmto tvrdeniam sa na sociálnych sieťach rozbehli „nábory“ nových členov. Boja sa, že nebude zákon nakoniec protiústavný a predseda parlamentu Andrej Danko ich vyšachuje z hry?

Podľahla opozícia vyhrážkam Danka pre počet členov v stranách? Tvrdia, že koná protiústavne, ale...
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Zákon určujúci limity na počet členov politických strán, ktorý pripravuje SNS, môže skončiť na Ústavnom súde (ÚS) SR. Poslať ho tam plánujú opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina, podľa ktorých je takýto zákon zbytočný a naznačujú jeho možnú protiústavnosť. Novela z dielne národniarov má totiž určiť limity na počet členov v stranách. Od tohto počtu a od vybudovania okresných štruktúr by malo závisieť, či bude strana celoštátna alebo len regionálna.

Predseda SNS a zároveň predseda parlamentu Andrej Danko dávnejšie avizoval, že strana by mala mať minimálne 500 členov a nemôže to byť eseročka jedného človeka, ktorý si v nej bude robiť, čo chce. Danko v tejto súvislosti pravidelne poukazuje na hnutie OĽaNO-NOVA s tým, že má štyroch členov, z ktorých dvaja sú rodinní príslušníci. Poslanec Obyčajných ľudí Jozef Viskupič pripravovanú novelu komentoval slovami, že ju napadnú na ústavnom súde. „Andrej Danko sa nevie vysporiadať s opozíciou demokratickou cestou, tak skúša tie nedemokratické a protiústavné,“ doplnil Viskupič.

Začal sa nábor?

Bývalý splnomocnenec pre rómsku problematiku z OĽaNO-NOVA Peter Pollák začiatkom tohto týždňa na sociálnej sieti uverejnil video, v ktorom vyzýva ľudí, aby sa pridali k matovičovcom, ak im prekáža korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo alebo ich trápi rómska otázka.

„Ak sa vám páči to, čo robia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Ak sa vám páči to, čo robím ja, a ak chcete meniť Slovensko aj rómske komunity, tak poďte spolu so mnou meniť túto situáciu na Slovensku,“ hovorí Pollák vo videu. „Ak si mladý človek, ak máš maturitu a chceš sa politicky angažovať, tak napíš správu na Facebooku alebo na napíš email, ktorý uvidíš na tomto videu, my sa ti ozveme a verím, že spolu zmeníme našu spoločnú krajinu.“

Zdroj: Facebook/Peter Pollák

Parlamentné listy sa bývalého rómskeho splnomocnenca pýtali, prečo začali Obyčajní ľudia s touto aktivitou a či má niečo spoločné s plánovaným predložením novely o politických stranách na jeseň do parlamentu. Ako pre PL Pollák povedal, s aktivitou začali v tomto čase, pretože registrujú záujem od mladých ľudí, ktorí chcú byť politicky činní. Rovnako načrtol, že sa blížia komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia na jeseň 2018, a veľa ľudí chce meniť situáciu v obciach a mestách, v ktorých žijú. Na priamu otázku, či má ich aktivita niečo spoločné s novelou predsedu SNS Danka, ktorú sa chystá na jeseň predložiť do parlamentu, Pollák odpovedal: „Nie, my neponúkame členstvo v strane, ale možnosť spolupráce.“

Svoje štruktúry rozširuje aj opozičné hnutie Sme rodina. Len pred pár dňami zverejnili na fanúšikovskej stránke hnutia prihlášku s textom, že majú už viac ako 700 členov a viac ako 50 okresných predsedov.

Zdroj: Facebook/Sme rodina

Predseda hnutia Boris Kollár už predtým na plánovanú novelu reagoval s tým, že stranu legitimizuje to, že ju zaregistruje ministerstvo vnútra po splnení podmienok vrátane vyzbierania aspoň 10 000 podpisov. „A tiež ľudia hlasmi vo voľbách,“ doplnil s tým, že k samotnému návrhu sa zatiaľ podrobnejšie vyjadriť nemôže, keďže ho ešte nevidel.

Kollár pre Parlamentné listy potvrdil, že podporia iniciatívu OĽaNO-NOVA v spolupráci s SaS a podpíšu sa pod návrh, aby sa pripravovanou Dankovou novelou zaoberal ústavný súd. „Kto je ten boh, ktorý bude rozhodovať? Danko?“ opýtal sa Kollár s tým, prečo má byť minimálna hranica práve 500 členov, ktorú navrhuje šéf národniarov, a nie niekoľko tisíc, čím sa snažil poukázať na absurdnosť návrhu.

Podobne ako Pollák aj Kollár vylúčil, že by rozširovanie ich radov malo niečo spoločné s Dankovou plánovanou novelou. „My sme otvorená strana. Otvorili sme sa minulý rok po našom prvom sneme a pokračujeme v tom,“ povedal Kollár a spresnil, že v súčasnosti by mohli mať už okolo 800 členov.

Národniari by si mali radšej pozametať pred vlastným prahom

Podľa jeho názoru by si mal Danko upratať najskôr pred svojím vlastným prahom. Narážal tak na nespokojnosť v radoch národniarov s kandidátom na post prešovského župana, ktorého postavila SNS. To isté hovorí aj poslanec z SaS Ondrej Dostál, ktorý upozorňuje, že strana OKS varuje pred pokusmi vládnej koalície účelovo zasahovať do ústavného práva združovať sa v politických stranách. „SNS, ktorá je iniciátorkou týchto pokusov, navyše nemá ani morálne právo meniť zákon o politických stranách a určovať iným politickým subjektom, koľko majú mať členov a aké majú mať stranícke štruktúry,“ tvrdí Dostál s tým, že by si národniari radšej mali pozametať pred vlastným prahom.

Dankove limity členov nevoňajú ani najsilnejšej opozičnej strane SaS. „Takýto zákon považujeme za nezmyselný a pán Danko by sa mal radšej starať o to, ako žijú občania krajiny, ktorej parlamentu šéfuje. Strana Sloboda a Solidarita sa vie zariadiť, máme najrozvinutejšie regionálne štruktúry zo všetkých opozičných strán a 6 000 Priateľov slobody, ale našu energiu by sme radšej využívali na prípravu reforiem pre lepšie Slovensko. Ak zákon prejde, napadneme ho na ústavnom súde,“ uviedla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

Novela by rovnako mala riešiť, aby predstavitelia strany, ktorá bola raz zrušená, nemohli pod inou značkou opäť kandidovať. Šéf národniarov tak narážal na predstaviteľov ĽSNS, na ktorej zrušenie podal pred niekoľkými týždňami podnet generálny prokurátor Jaroslav Čižnár, na čo kotlebovci reagovali zaregistrovaním novej strany. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…