Poď von! Verhofstadt vyzval Salviniho na súboj. A vzniesol závažné obvinenie

25.5.2019 6:00

Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt na svojom facebookovom profile vyzýva známeho pravicového politika a talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho na debatu a obviňuje ho, že sa spolu napríklad s francúzskou političkou Le Penovou, rakúskym politikom Strachem, ktorý teraz čelí prevaleniu škandálnej videonahrávky, v ktorej dohovára štátne zákazky s údajnou príbuznou ruského oligarchu, či s maďarským premiérom Orbánom usilujú o zničenie Európy pod taktovkou Putina.

Poď von! Verhofstadt vyzval Salviniho na súboj. A vzniesol závažné obvinenie
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

„Pán Salvini, viedol som už debatu s pánom (talianskym, pozn. red.) premiérom Contem, ale aj tak všetci vieme, že pravým vodcom talianskej vlády ste vy a staviate sa aj do roly vedúceho všetkých pravicových hnutí v Európe. Tak Vy, ako aj vaši ďalší extrémne pravicovo orientovaní priatelia Le Penová, Strache, Farage či Orbán neustále spolupracujete s Putinom na zničení Európy a on vás za to platí. Vyzývam vás teda na debatu medzi nami dvoma, keďže ľudia majú plné právo vedieť, aký diabolský plán máte aktuálne vo svojej mysli!“ vyhlásil Guy Verhofstadt vo videu, ktoré je adresované talianskemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu.

„Povedzte mi, kde to chcete uskutočniť, v Bruseli alebo v Taliansku. Ja tam budem!“ dodal.

Zdroj: Facebook/Guy Verhofstadt

Pod Verhofstadtovým videom ho však ľudia upozorňujú, že k debate zrejme vôbec nedôjde. Používateľ Antonio Lentini napríklad napísal: „Debatujúci Salvini? Tak s tým teda veľa šťastia.“

Zdroj: Facebook/Guy Verhofstadt

A súhlasí s ním aj Giacomo Roncolato, ktorý takisto poukazuje, že si nemyslí, že by Salvini našiel dostatok guráže, aby debatoval s niekým, kto je inteligentný a pripravený tak ako práve Verhofstadt. A dopĺňa, že o verejnú debatu so Salvinim sa už pokúsilo mnoho liberálnych talianskych politikov, ale ten sa tomu vždy vyhol.

Zdroj: Facebook/Guy Verhofstadt

Alex Murgia potom v rovnakom zmysle píše, že Salvini je „akurát schopný debatovať s ľuďmi, ktorí majú podobné zmýšľanie ako on a ktorí mu budú bez rozmyslu aplaudovať“.

Zdroj: Facebook/Guy Verhofstadt

Verhofstadt vo svojom videu ukazuje aj na bývalého rakúskeho vicekancelára a šéfa rakúskej protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho, ktorý v sobotu oznámil svoju rezignáciu z oboch funkcií po tom, ako v piatok okolo Stracheho vypukol škandál v súvislosti s videonahrávkou, v ktorej rokuje s údajnou príbuznou ruského oligarchu o politickej podpore výmenou za zaistenie štátnych zákaziek. Špekuluje sa, či za videom stojí nemecký satirik Jan Böhmermann.

Heinz-Christian Strache

Heinz-Christian Strache. Zdroj: TASR

Na sobotňajšej tlačovej konferencii hovoril Strache o špinavej kampani a považuje sa za obeť akcie tajných služieb s cieľom zvrhnúť vládu. Zároveň sa však ospravedlnil za svoje správanie na schôdzke, ktorá sa uskutočnila na španielskej Ibize predvlani v lete, len niekoľko mesiacov pred rakúskymi voľbami. „Bolo to typické mačistické správanie ovplyvnené alkoholom,“ uznal.

Pri rokovaní zachytenom na tajnej videonahrávke sa hovorilo o tom, že by žena vydávajúca sa za neter ruského oligarchu mohla kúpiť podiel v bulvárnom denníku Kronen Zeitung, najčítanejším rakúskom denníku, a jeho prostredníctvom podporovať Stracheho stranu FPÖ. Za odmenu by v okamihu, keď sa FPÖ dostane k moci, získala v Rakúsku verejné zákazky. So Strachem bol na schôdzke aj jeho dôverník Johann Gudenus, terajší šéf parlamentnej frakcie FPÖ. Aj on v sobotu oznámil odchod zo všetkých politických funkcií.

Situácia teraz v Rakúsku vyvolala konanie predčasných volieb po rozpade koalície, v ktorej boli aj Stracheho slobodní.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska? Predvolebná spolupráca je len jeho želaním, zamýšľa sa politický analytik

0:00 Kiska? Predvolebná spolupráca je len jeho želaním, zamýšľa sa politický analytik

ROZHOVOR Necháva si svojou stredovou definíciou otvorený priestor pre oslovenie širšieho voličstva, …