Počet žiadostí o návrat Slovákov výrazne stúpa. Podľa Klusa sa chce len z Veľkej Británie vrátiť 2500 Slovákov

29. 3. 2020 18:43

Počet žiadostí o repatriáciu mimoriadne vzrástol. Len z Veľkej Británie prišlo rezortu diplomacie v posledných dňoch okolo 2500 žiadostí. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS).

Počet žiadostí o návrat Slovákov výrazne stúpa. Podľa Klusa sa chce len z Veľkej Británie vrátiť 2500 Slovákov
Foto: TASR
Popis: Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS) počas brífingu
reklama

„Je to tak veľké množstvo, že náš konzulárny úrad nestíha ani len spracovať tieto žiadosti," uviedol Klus v súvislosti s Veľkou Britániou a poprosil žiadateľov o istú mieru trpezlivosti.

V reakcii predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že MZVaEZ SR by malo skúsiť do situácie zapojiť študentov diplomacie.

„Skúste zapojiť tak, ako napríklad zapojilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR medikov z fakúlt do infolinky, ktorá poskytuje informácie všetkým tým, ktorí volajú v súvislosti s koronavírusom," povedal Blanár.

Klus skonštatoval, že súhlasí s takýmto návrhom.

V súvislosti s repatriáciou Klus pripomenul, že stále platí nariadenie predchádzajúcej vlády, že autobusy, ktoré slovenských občanov privezú zo zahraničia na územie SR, sú zadarmo, no lety si musia uhradiť sami.

Zároveň na občanov SR apeloval, aby využili ponuku repatriácie na prvýkrát, lebo rezort diplomacie nemá zriadenú "kyvadlovú dopravu" a nebude sa pre slovenských občanov opakovane vracať do rôznych destinácií.

Blanár skritizoval novú vládu za nedostatok koordinácie, ktorá podľa jeho slov "pokrivkáva".

Klus zareagoval, že koordinácia medzi MZVaEZ SR a Ministerstvom vnútra (MV) SR je. "Našou úlohou ako ministerstva zahraničných vecí je doviezť podľa možnosti čo najviac občanov a čo možno najrýchlejšie," povedal Klus.

Dodal, že dôvod, prečo zo zahraničia zatiaľ priviezli len istý počet občanov SR je ten, že MZVaEZ SR mohlo doviezť len toľkých, koľkých MV SR garantovalo, že dokáže umiestniť do karantény.

V súvislosti so zákonom o sledovaní polohy osôb nakazených novým koronavírusom Blanár uviedol, že ak prezidentka SR Zuzana Čaputová zákon podpíše, Smer-SD podá návrh na Ústavný súd SR pre podozrenie z narušenia ochrany súkromia.

Klus na zákon o sledovaní polohy osôb s ochorením COVID-19 reagoval slovami, že "je to problematická téma, ale sme v problematickej dobe," preto podľa neho tak musela vláda zareagovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Vy podáte ruku a oni vám ju opľujú. Premiér priznal, že memorandum SMK ani nečítal. Zariadime sa, dodal

19:25 VIDEO Vy podáte ruku a oni vám ju opľujú. Premiér priznal, že memorandum SMK ani nečítal. Zariadime sa, dodal

Krok predstaviteľov SMK s predložením radikálnych požiadaviek maďarskej komunity bolo opľutím podane…