Počet obetí v poľskej bani sa zvýšil. Piati baníci sú považovaní za nezvestných

30.11.2016 12:36

Zával v medenej bani Rudna pri Polkowiciach v Dolnom Sliezsku na juhozápade Poľska si vyžiadal životy troch baníkov. Podľa agentúry AP o tom dnes informoval riaditeľ bane Pawel Markowski, ktorý spresnil, že piati baníci sú považovaní za nezvestných. Zával, ku ktorému došlo v utorok večer, bol dôsledkom zemetrasenia s magnitúdou 4,4.

Počet obetí v poľskej bani sa zvýšil. Piati baníci sú považovaní za nezvestných
Foto: ReproFoto: YouTube/ Reuters
Popis: Po zemetrasení zomreli v medenej bani Rudna najmenej dvaja ľudia

Markowski dodal, že banskí záchranári zasahujúci pod zemou lokalizovali a vidia miesto, kde sa nachádzajú dvaja z nezvestných baníkov, a v krátkom čase by sa k nim mali dostať. Podľa rozhlasovej stanice Radio ZET sa traja z baníkov uviaznutých pod zemou nachádzajú v prístrojovej komore, ďalší dvaja v jej blízkosti. 

Zemetrasenie nastalo v utorok večer krátko po 21.00 h. Jeho epicentrum bolo podľa poľských médií v hĺbke približne 1500 metrov pod povrchom zeme. V čase závalu pracovalo pod zemou 30 baníkov, pričom väčšine sa podarilo dostať do bezpečia. Asi 20 z nich utrpelo ľahké alebo stredne ťažké zranenia.

Do dejiska banskej tragédie odcestovala z Varšavy premiérka Beata Szydlová, ktorá sa v sprievode šéfov príslušných ministerských rezortov stretne so zamestnancami bane. Baňa Rudna sa nachádza neďaleko dediny Polkowice v Dolnom Sliezsku v blízkosti hraníc s Nemeckom a Českom. Jej majiteľom je štátna spoločnosť KGHM, ktorá je v Európe druhým najväčším producentom medi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Slovensko neplatí CERN-u. Je najdrahšou zahraničnou spoluprácou, každoročne stojí šesť miliónov, reaguje rezort školstva

17:52 Slovensko neplatí CERN-u. Je najdrahšou zahraničnou spoluprácou, každoročne stojí šesť miliónov, reaguje rezort školstva

Štát si neplní svoje záväzky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ako napríklad záväzky voči Eur…