Pobavili nás... Toto sú najväčšie kuriozity, o ktoré sa nám v uplynulom roku postarali naši politici

23. 12. 2017 0:00

Rok 2017 bol v politike opäť bohatý na kauzy, slovné prestrelky, odvolávania, ale aj kuriozity a trapasy. Vybrali sme niekoľko kuriozít, ktoré nám uplynulý rok priniesol, a prinášame výber tých najvýraznejších, aké nám naši zákonodarcovia dopriali. Niektoré sú vyslovene úsmevné, iné možno trochu menej a z niektorých sa dokonca už stihli stať aj legendy slovenského internetu.

Pobavili nás... Toto sú najväčšie kuriozity, o ktoré sa nám v uplynulom roku postarali naši politici
Foto: TASR
Popis: Ilustračná foto

Ako predseda vlády je Robert Fico pred novinárskymi objektívmi veľmi často a každá jeho veta je takpovediac pod drobnohľadom, a tak by bolo skôr prekvapením, ak by sa mu nejaký ten prešľap občas nestal. V uplynulom roku však asi najviac pobavil Slovákov počas žatvy, na ktorej sa už tradične zúčastňuje. Počas spoločného fotenia si totiž premiér posadil do lona mladú dievčinu, ktorá mala pôvodne iba núkať chlieb a soľ vládnym predstaviteľom na oslave žatvy.

Fotografia, ktorá následne vznikla, pobavila naozaj mnohých, z výrazu mladej slečny v kroji totiž vyznievalo všeličo, no rozhodne nie nadšenie. Na kritiku, ktorá sa následne zniesla na premiérovu hlavu, ale aj samotnú slečnu, ktorá sa nedobrovoľne stala terčom posmeškov, reagoval Fico pomerne ofenzívne a neprajníkov, ktorí si z neho a dievčiny robili žarty, nazval zúfalcami a chudákmi. Slečne zo žatvy dokonca poslal kvety.

Dievča malo pôvodne iba ponúkať chlieb, nakoniec sa jej však ušlo miesto na premiérovom kolene. Jej výraz hovorí za všetko. Vyslúžila si ale internetovú slávu a ešte aj kyticu od premiéra. No kto by nezávidel? Zdroj: TASR

Nezvestný po voľbách 

Po incidente zo žatvy si dal premiér na chvíľu pokoj a s poriadnym trapasom sa opäť prihlásil až v novembri po župných voľbách. Smer v nich totiž očividne pohorel, stratil viacerých županov a prišiel aj o kreslá v krajských zastupiteľstvách.

A Fico miesto toho, aby sa k prehre postavil čelom ako líder strany, sa vyparil pod čiernu zem. Niekoľko dní o ňom nebolo počuť a keď sa konečne ukázal na verejnosti, prezentoval výsledky volieb ako suverénne víťazstvo Smeru. Všetko je do istej miery o uhle pohľadu, ale premiér svojou reakciou množstvo Slovákov prinajmenšom pobavil.

Fico prezentoval výsledky volieb do VÚC 2017 ako víťazstvo a pomohol si aj takýmto grafom. Keby však ukázal pre porovnanie aj rovnaký graf aj z predchádzajúcich volieb, až tak ružovo by to pre Smer nevyzeralo. Zdroj: TASR

Kapitánske výložky

Viacero trapasov sa podarilo aj zástupcom koaličnej SNS. A keď je reč o národniaroch, tak jednoznačným víťazom, čo sa prešľapov týka, je určite šéf strany Andrej Danko. Ten má toho za posledný rok „na rováši“ ozaj neúrekom, no nič zrejme tak nezarezonovalo ako dnes už legendárne bozkávanie kapitánskych výložiek, ktorým sa blysol ešte začiatkom roku, a ktoré neušlo azda naozaj nikomu.

Danko však nebol jediným zo SNS, komu sa podarilo „zahviezdiť“. Mnohých pobavil a viacerých aj riadne naštval aj podpredseda národniarov Anton Hrnko, ktorý sa v rámci diskusie o zmrazovaní poslaneckých platov nechal počuť, že ku svojej práci potrebuje oblek za 600 eur a to nie jeden, ale rovno šesť ročne. Nuž, reprezentatívny určite treba byť, či je ale toto správna cesta, to je otázne.

Andrej Danko je slovenskému internetu dôverne známy aj vďaka svojmu niekedy trochu nešťastnému a nekonzistentnému vyjadrovaniu, najviac však pobavil bozkávaním kapitánskych výložiek. Neskôr uznal, že tento krok bol z jeho strany chybou, no pre mnohých už aj tak navždy ostane bozkávajúcim "kapitánom Dankom". Zdroj: TASR

Vypil si 

V roku 2017 sa nejaký ten úsmevný prešľap podaril aj prezidentovi Andrejovi Kiskovi, azda najhumornejšie však vyznel ten z jeho novembrovej pracovnej návštevy Mexika. Počas tejto návštevy, ktorá bola, mimochodom, prvou štátnou návštevu slovenského prezidenta v krajine, si totiž naša hlava štátu dopriala so svojím mexickým kolegom Enriquem Peňa Nietom pri obede aj pohárik tradičnej miestnej tequily.

Na tom by nebolo nič zlé, ibaže Kiska na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil ostentatívnu fotografiu z tohto prípitku, ktorá v mnohých vyvolala dojem, že prezident si išiel do Mexika užiť turistickú cestu za peniaze daňových poplatníkov.

Nevhodnosť fotografie si nakoniec asi uvedomil aj sám prezident a v snahe zachrániť, čo sa ešte dá, z jeho profilu na sociálnej sieti fotka do druhého dňa zmizla. Prezidentovho faux pas sa však medzičasom chytili aj médiá a fotka jeho žoviálneho prípitku tak v análoch slovenského internetu ostane zrejme už navždy.

Túto fotografiu zavesil na svoj oficiálny facebookový profil prezident počas svojej návštevy Mexika. Žoviálny prípitok s mexickým kolegom však do druhého dňa z jeho profilu zmizol, vyvolal totiž riadne negatívne ohlasy. Azda aspoň prezidentovi chutilo. Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Nie je Kriváň ako Kriváň

Lepšie na tom v uplynulom roku nebola ani opozícia. Slovensko pobavili kotlebovci, liberáli a Matovič, ale aj Kollár.

Zástupcovia Ľudovej strany Naše Slovensko pobavili národ svojou letnou turistikou. V snahe ísť po stopách významných slovenských národovcov Ľudovíta Štúra, Miloslava Hurbana a ďalších, zorganizovali kotlebovci v júni výlet na Kriváň. Zrejme sa však vkradla malá organizačná chybička a členovia ĽS NS zdolali najvyšší vrch Malej Fatry – Veľký Kriváň, zatiaľ čo ich vzor Štúrovci vystúpili na úplne iný Kriváň, ten vo Vysokých Tatrách.

O to grotesknejšie vyznel príspevok, ktorý kotlebovci uverejnili na sociálnej sieti spolu s fotkami zo spomínaného výletu. „S myšlienkou organizovať národné výstupy na Kriváň prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Okrem neho zdolali Kriváň aj Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, Samo Bohdan Hroboň a ďalší významní slovenskí národovci. Ako členovia národne orientovanej strany sme hrdí na slovenské tradície a nadväzujeme na ne." Asi to neprekáža, dôležitý je predsa šport a symbolika, čo tam po historických faktoch.

Hrdí kotlebovci vyniesli na Kriváň aj svoje zelené zástavy. Turistika aj výhľad boli určite príjemné, no zistenie, že si pomýlili vrch, asi už také príjemné nebolo. Zdroj: Facebook/ĽS NS

Prestrelka v kaviarni

Liberáli zo SaS si zase neurobili dobré meno hádkou v takzvanej bratislavskej kaviarni. Pomerne ostrá výmena názorov sa odohrala ešte v lete medzi poslankyňou SaS Luciou Nicholsonovou a teológom Michalom Havranom, do ktorej sa zapojil následne aj Nicholsonovej stranícky kolega Martin Poliačik. Diskutéri si vymenili niekoľko drsných odkazov a invektív a jediné, na čo nakoniec poukázali, bola nekonzistentnosť v kruhoch už spomínanej bratislavskej kaviarne.

Celý spor vznikol takpovediac pre banalitu. Nicholsonová sa vyjadrila, že sa jej nepáčila kniha, ktorú Havran napísal, a oheň bol na streche. Urazený teológ sa následne zachoval ako chrapúň a obul sa do poslankyňho vzdelania.

Na pomoc v internetovej prestrelke pribehol Nicholsonovej kolega Poliačik a odporučil Havranovi "otesávať svoj hrubý kameň". Čo tým básnik myslel, ďalej nešpecifikoval, s Havranom si vymenil ešte zopár facebookových kometárov a spor medzi slovenskými liberálmi po pár dňoch vyprchal. Ukázalo sa v ňom však, že aj poslanci sú len ľudia a niekedy sa nechajú uniesť aj zbytočnými prízemnými spormi.

Teológ Havran sa do podpredsedníčky SaS urazene obul po tom, ako sa negatívne vyjadrila o jeho knihe. My sme jeho knihu nečítali, ale keď si ju tak tvrdo obhajoval, určite pôjde o skvost. Autor: df

Matovičova vdova

Líder opozičného OĽaNO Igor Matovič je verejnosti známy svojím často impulzívnym a ostrým vyjadrovaním a zrejme aj vďaka nemu sa teší podpore svojich voličov. Začiatkom roku však aj on trochu prestrelil. V rámci kauzy ÚRSO a výmeny názorov týkajúcich sa cien energií použil líder Obyčajných ľudí ako jednu zo svojich známych vizuálnych pomôcok ilustračnú fotografiu babičky.

Vzápätí sa však na neho zosypala vlna kritiky po tom, ako vyšlo najavo, že ide o zosnulú dôchodkyňu z Česka. Matoviča koalícia obvinila, že zneužíva portrét mŕtvej ženy pre svoj politický boj a koaličný názor získal aj širokú podporu verejnosti. Situácia sa nakoniec upokojila po tom, ako líder OĽaNO vysvetlil, že fotografia pochádzala z verejne dostupnej fotobanky a pozostalým sa ospravedlnil za jej použitie.

 

Takto vystupoval Matovič v parlamente s fotografiou "chudobnej vdovy", na ktorej ilustroval, o koľko viac budú Slováci platiť za energie. Zdroj: TASR

Kollár a Čistý deň

Na poriadnu nepríjemnosť si zarobil aj šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Zakladateľka resocializačného centra Čistý deň Zuzana Tománková ho obvinila z nevhodnej facebookovej komunikácie s ich maloletou chovankyňou. Cez sociálnu sieť mal maloletej podľa Tománkovej tvrdení vypisovať texty so sexuálne ladenými návrhmi, čo sa nakoniec ukázalo byť pravdou po tom, čo Kollár sám zverejnil prepis ich facebookovej konverzácie a ku kontaktu sa priznal.

Líder Sme rodina zároveň však dôrazne poprel, že by mal vedomosť o tom, že dievča bolo neplnoleté a celú vec označil za snahu o jeho diskreditáciu. Komunikácia medzi ním a chovankyňou prebehla ešte v roku 2014 a tento rok ju len vytiahla pani Tománková. Kauzu si však zobral na paškál aj slovenský internet a na adresu opozičného lídra tak vzniklo v roku 2017 množstvo satirických obrázkov.  

 

Ako dôkaz sprisahania proti jeho osobe sa Kollár bránil fotografiou, ktorá zachytávala tajné stretnutie Tománkovej s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Zdroj: TASR

Fotogaléria: - Politické kuriozity roku 2017

Michal Havran
Kapitán Andrej Danko so svojimi vojenskými kapitán...
Týmto krokom pobavil kapitán Andrej Danke celé Slo...
Hrdí kotlebovci na nesprávnom Kriváni
Aj takto si ľudia robili srandu z lídra Sme rodina...
Igor Matovič sa pred úradom vlády SR ospravedlňuje...

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…