Po odchode Merkelovej zavládli obavy. Aj v USA

1. 11. 2018 6:00

Pondelkové oznámenie kancelárky Angely Merkelovej, že už nebude v decembri kandidovať na post predsedníčky CDU, sa stalo hlavnou správou pre médiá z celého sveta. Vývoj v Nemecku však medzitým ďalej pokračuje a vláda sa otriasa v základoch.

Po odchode Merkelovej zavládli obavy. Aj v USA
Foto: Václav Fiala
Popis: Angela Merkelová na veľkoplošnej obrazovke na predvolebnom stretnutí v Passau

Americký denník The New York Times hodnotí Merkelovú ako takmer neporaziteľného politika a najsilnejšieho európskeho vodcu. „Vždy bola synonymom stability. Jej rozhodnutie však jasne ukazuje, že ani ona nebola schopná čeliť silám, ktoré menia politickú rovnováhu na celom kontinente. Bez ohľadu na to, kto nastúpi po Merkelovej do čela CDU alebo vlády, Nemecko sa začína vzhľadom na politickú fragmentáciu čoraz viac podobať Španielsku, Taliansku a Holandsku,“ napísal denník.

V americkej spravodajskej televízii CNN zase dostal priestor politológ Leopold Traugott z think tanku Open Europe, ktorý takisto označil Merkelovú za symbol stability. „Spojenci aj oponenti v zahraničí sa teraz možno budú musieť pripraviť na niekoho menej čitateľného. Nemecko sa bude v ďalších rokoch zameriavať skôr na svoje vlastné záujmy. Kľúčové európske otázky tak budú musieť riešiť iné štáty,“ tvrdí Traugott.

BBC špekuluje nad nástupcom Merkelovej a dochádza k záveru, že ak by to bola Annegret Krampová-Karrenbauerová, ktorú si kancelárka v podstate sama vybrala, prebehlo by odovzdanie kancelárskej funkcie hladko a bez problémov. „Ak by sa však stal kancelárom niekto z kritikov Merkelovej, jej odkaz bude potlačený a považovaný skôr za príťaž,“ napísala berlínska korešpondentka verejnoprávneho britského média Jenny Hillová.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Nemecký týždenník Spiegel sa vo svojom utorkovom texte venuje situácii vnútri CDU, kde bolo oznámenie Merkelovej o odstúpení z kandidatúry pre mnohých prekvapením. Zároveň však jej stranícki kolegovia avizovali, že po volebných porážkach v Bavorsku a Hesensku sa muselo niečo stať. „Po tých dvoch neúspechoch bolo zrejmé, že takto nemožno ďalej pokračovať,“ uviedol vplyvný člen CDU Thomas Strobl pre verejnoprávnu televíziu ARD.

Po rezignácii Merkelovej sa ozývajú z CDU hlasy, ktoré žiadajú rovnaký krok od šéfa bavorskej CSU a ministra vnútra Horsta Seehofera, ktorý mal s kancelárkou často spory. A to najmä pre iný pohľad na prisťahovaleckú politiku. „Angela Merkelová ukázala, ako by mal politik prevziať zodpovednosť. Podarilo sa jej nájsť v sebe odhodlanie a odísť. Ja to isté želám aj Horstovi Seehoferovi,“ uviedol premiér Sárska za CDU Tobias Hans.

Po odchode Seehofera z čela CSU volá tiež Michael Brand z CDU, ktorý šéfa bavorskej CSU kritizoval ešte ostrejšie. „Ten, kto radí na prvé miesto svoje ego a nie je schopný prijať zodpovednosť za volebnú katastrofu, sa potom nemôže čudovať, že sa voliči od jeho strany odvracajú,“ povedal Brand denníku Fuldaer Zeitung. Samotný Seehofer vyhlásil, že najneskôr do dvoch týždňov urobí zásadné rozhodnutie a zoznámi s ním svojich straníckych kolegov a verejnosť.

Horst Seehofer

Horst Seehofer  Zdroj: TASR

Medzitým sa hovorí o nasledovníkoch Merkelovej, ktorí by ju mohli vystriedať na čele CDU. Najčastejšie sa skloňuje meno jej spojenkyne a bývalej sárskej premiérky Annegret Krampovej-Karrenbauerovej a tiež ministra zdravotníctva Jensa Spahna, ktorí už svoju kandidatúru oficiálne oznámili. V pondelok sa hovorilo aj o bývalom vodcovi frakcie Friedrichovi Merzovi a špekuluje sa aj o premiérovi spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Arminovi Laschetovi.

Vážnym problémom však okrem CDU a CSU čelí SPD, ktorá v Hesensku získala o viac ako desať percent menej a dva týždne predtým v Bavorsku jej volebný zisk v porovnaní s rokom 2013 klesol na polovicu. „Šéfka strany Andrea Nahlesová sa zdala trochu bezmocná a zlý volebný výsledok zdôvodňovala spormi v koalícii s CDU a CSU,“ píše magazín Focus s tým, že vnútrostranícke problémy všetkých troch strán sa celkom iste dotknú aj vlády.

Politológ Oskar Niedermayer tvrdí, že SPD sa nachádza v extrémnej kríze, čo by mohli využiť Zelení, ktorí vo voľbách v Bavorsku aj Hesensku značne posilnili svoju pozíciu. „Strana má tak v podstate dve možnosti. Buď poslúchne Nahlesovú a zostane vo vláde, alebo z nej vystúpi a prejde rýchlo do opozície. Oba varianty však majú jedno spoločné: je otázkou, či môžu súčasný stav SPD nejako razantne zlepšiť,“ tvrdí politológ.

Autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…