Po nástupe Trumpa zomrelo pri americko-mexických hraniciach viac migrantov

5. 8. 2017 19:50

Za prvých sedem mesiacov pôsobenia Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta Spojených štátov sa o 17 percent sa zvýšil počet migrantov, ktorí prišli o život pri pokuse o nelegálne prekročenie mexicko-amerických hraníc. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v piatok zverejnila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Po nástupe Trumpa zomrelo pri americko-mexických hraniciach viac migrantov
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

V období od januára do júla bolo evidovaných 232 úmrtí, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 104 prípadov. Rekordný počet 50 mŕtvych bol zaznamenaný v júli, pričom 15 tiel sa našlo v púšti v americkom štáte Arizona. Telá ďalších desiatich utečencov objavila pred dvoma týždňami polícia v Texase v nákladnom aute.

Počet migrantov zadržaných americkými pohraničnými hliadkami klesol podľa IOM takmer o polovicu na 140.024 osôb. 

Úmrtia migrantov v mexicko-americkom pohraničí predstavujú 65 percent z celkového počtu prípadov zaznamenaných na americkom kontinente. IOM však predpokladá, že v Strednej a Južnej Amerike zahynie na ceste za lepším životom v USA množstvo migrantov, ktorí sa do úradnej štatistiky nedostanú.

Trump, ktorý nastúpil do úradu 20. januára, avizoval výrazné sprísnenie režimu na hraniciach s Mexikom. Sľubovaný projekt pohraničného múra je však zatiaľ ďaleko od svojej realizácie.

Mexickí migranti zrejme z obáv pred odsunutím z USA previedli podľa údajov mexickej centrálnej banky rodinám vo svojej vlasti v prvých šiestich mesiacoch tohto roka rekordnú sumu 13,95 miliardy dolárov. V Spojených štátoch žije asi 11 miliónov prisťahovalcov z Mexika, okolo 5,6 milióna z nich nemá povolenie na trvalý pobyt.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

0:01 Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

Dobroslav Trnka je stále v riešení disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR. Bude totiž treb…