Po intenzívnych rokovaniach sa USA a Kanada dohodli na novej spoločnej obchodnej dohode o voľnom obchode NAFTA

1. 10. 2018 9:35

Po intenzívnych rokovaniach sa USA a Kanada dohodli na novej spoločnej obchodnej dohode o voľnom obchode NAFTA, ktorej súčasťou je aj Mexiko. V noci na pondelok o tom informovali predstavitelia USA.

Po intenzívnych rokovaniach sa USA a Kanada dohodli na novej spoločnej obchodnej dohode o voľnom obchode NAFTA
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s kanadským premiérom Justinom Trudeauom

Dohodla prišla v poslednej minúte, tesne pred koncom stanoveného termínu pre dosiahnutie zhody, ktorý vypršal o polnoci miestneho času (6.00 h SELČ).

Takzvanú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA) v roku 1994 podpísali USA, Kanada a Mexiko a vytvorila jednu z najväčších zón voľného obchodu na svete. Týka sa takmer 500 miliónov ľudí, čo je o niečo menej obyvateľov, než má Európska únia (EÚ), a pokrýva región s celkovým výkonom ekonomiky vo výške takmer 23 biliónov USD (19,87 bilióna eur). Objem obchodu USA s oboma susednými štátmi sa od roku 1994 takmer zoštvornásobil na 1,3 bilióna USD.

Americký prezident Donald Trump dohodu spochybnil a presadil nové rokovania, pretože sa sťažoval na nevýhodnosť dohody pre USA. Rokovania začali pred vyše rokom a v posledných mesiacoch sa opakovane dostali do slepej uličky.

USA a Mexiko sa na novej obchodnej dohode predbežne dohodli už koncom augusta. Obe krajiny oznámili, že ak sa do spomínaného termínu (do pondelkového rána) nedosiahne dohoda s Kanadou, uzatvoria dvojstrannú dohodu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Národniari predstavili novú posilu

13:59 Národniari predstavili novú posilu

SNS povedie do volieb jej predseda Andrej Danko, po ňom majú na kandidačnej listine nasledovať súčas…