Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

26. 1. 2020 0:05

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca v ňom totiž napomínala europoslancov, aby dodržiavali pokyny predsedu, a to bez ohľadu na to, či dávajú alebo nedávajú zmysel. „Kto má nejaké pochybnosti o skutočných cieľoch európskej vrchnosti,“ odporučil video predseda hnutia Trikolóra Václav Klaus mladší. Jana Černochová už vyhlásila, že toto je nedôstojné europarlamentu. A vyjadrili sa aj ďalší.

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne
Foto: ReproFoto Facebook
Popis: Socialistická europoslankyňa Katarina Barleyová, podpredsedníčka europarlamentu
reklama

Po internete koluje video z Európskeho parlamentu, v ktorom sa riešila otázka vlajočiek na stoloch europoslancov. Video zdieľal napríklad europoslanec hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Ivan David.

Taliansky europoslanec Marco Zanni (Liga) v ňom hovorí o zákaze vlajočiek pochádzajúcom od predsedu europarlamentu Davida Sassoliho. Zaujímalo ho, na akom základe tak predseda rozhodol, a vyhlásil, že jeho frakcia (Identita a demokracia) bude mať vlajočky ďalej na svojich miestach.

David Sassoli

David Sassoli. Zdroj: TASR

Predsedajúca Katarina Barleyová, zvolená za nemeckú sociálnu demokraciu, potom požadovala, aby pokiaľ platí, sa rozhodnutie predsedu rešpektovalo.

Taliansky europoslanec však trval na tom, že nejde o transparenty, ktoré sú podľa rokovacieho poriadku zakázané, a že nejde ani o nič, čo by narušovalo poriadok v rokovacej sále.

Nemecká europoslankyňa uviedla, že v danej chvíli nedôjde k rozprave na túto tému a že sa europoslanec môže obrátiť na predsedu Sassoliho, ktorý vlajočky zakázal, no dovtedy vraj majú europoslanci dodržiavať zákaz predsedu.

Britský europoslanec s vlajočkou pred sebou mal potom procedurálnu pripomienku, ale Barleyová povedala, že kým sa nebude riadiť nariadením predsedu, tak nebude pokračovať v diskusii. „Nechajte ho hovoriť,“ skandovali ďalší britskí poslanci s vlajočkami, na čo Barleyová odvetila, že v tom, aby prehovoril, mu bránia práve skandujúci poslanci, ktorí sa neriadia pokynom predsedu. „Riaďte sa ním, nebude problém,“ uviedla Barleyová.

Rumunská europoslankyňa potom svojim kolegom pripomenula, že podľa poriadku nesmú mať na stole ani fľašu s vodou. „Ale môžete si ich dať decentne pod stôl a tam vás budú reprezentovať,“ uviedla na účet europoslancov, ktorí chceli vlajočky zachovať. Zo sály sa ozvalo, že vlajka naozaj nie je fľaša s vodou.

Labouristický europoslanec Richard Corbett potom citoval z Wikipédie, že tzv. banner môže byť aj vlajka, takže je predseda europarlamentu v práve, aj keď nemusí ísť o múdre rozhodnutie. Barleyová však podotkla, že nejde o to, aká je definícia bannera, ale o to, že keď predseda europarlamentu dospeje k rozhodnutiu, tak toto rozhodnutie musí byť rešpektované do jeho zrušenia. „Také jednoduché to je,“ uviedla a dodala, aby sa všetci upokojili, že je štvrtok a všetci sa už nepochybne tešia domov.

Celý záznam je uvedený v protokoloch europarlamentu.

Zdroj: Facebook/MUDr. Ivan David

„Pre českých občanov to môže byť prekvapujúce až neuveriteľné, ale v spore o vlajočky nejde o formálne nariadenie, ale o súčasť potlačenia štátov a národov. Úplná väčšina poslancov Európskeho parlamentu podporuje myšlienku ,európskeho občianstva‘ a postupného zrušenia štátov a národov a prijímania imigrantov – nových občanov EÚ. Opakovane zdôrazňujú, že všetko rozhodovanie sa má preniesť do centra a má sa zabrániť odovzdaniu rozhodovania späť štátom (národom). Označujú to za nebezpečenstvo ,renacionalizácie‘,“ komentoval záznam europoslanec SPD Ivan David.

„Vlajočky sú symbolom odporu proti tejto snahe, preto sú soľou v očiach vedeniu EP a všetkým parlamentným frakciám s výnimkou konzervatívcov (členom je ODS), ktorí snahu ostatných väčšinou nepodporujú, a najmä frakcie Identita a demokracia (členom je SPD), ktorá proti centralizácii moci protestuje. Preto je ako jediná vylúčená z vedenia akýchkoľvek orgánov EP. Všimnite si (pri zväčšení na celú obrazovku), že zákazu vlajočiek tlieska sprava ,zjednotená ľavica‘ (členom je KSČM), socialistická frakcia (bez účasti z ČR), Zelení (členom sú Piráti), liberáli (,Renew‘, členom je ANO) a ľudovci (KDU-ČSL, TOP 09, Starostovia). Všetci sú podľa rokovacieho poriadku viazaní nariadením jedného človeka, nie tým, čo by si odhlasovali,“ doplnil.

Nebol sám. Skrátená verzia videa s titulkami prenikla na český internet. Reagoval na ňu napríklad predseda Trikolóry Václav Klaus mladší. „Kto má nejaké pochybnosti o skutočných cieľoch európskej vrchnosti. Kto si myslí, že to má niečo spoločné s demokraciou,“ opísal ukážku z rokovania.

Václav Klaus ml. - komentár

„Názorná ukážka toho, aké práva majú členské štáty EÚ. ,Plniť príkazy‘,“ dodal ďalší člen Trikolóry, generál Kostelka.

Miroslav Kostelka - komentár

„Pozrite sa, ako totalitná Európska únia zakazuje používať národné vlajočky v europarlamente a ako sa správajú jej predstavitelia...“ upozorňoval na správanie predsedajúcej europoslankyne Radim Fiala z SPD.

Radim Fiala - komentár

„Neuveriteľné... Nedôstojné... Nie sme poddaní... Veta ,jednoducho plňte príkazy‘ nemá na pôde parlamentu EÚ čo robiť. Keď opomeniem, čomu majú čas sa venovať!“ odsúdila rokovanie v EP advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Jana Zwyrtek Hamplová - komentár

„Toto je nedôstojné inštitúcie, ktorá sa nazýva Európsky parlament. Vlajka nie je ani voda, ani reklamný nosič. Je to symbol krajiny, za ktorý sa nasadzoval a nasadzuje vlastný život!“ burcovala starostka a poslankyňa Jana Černochová z ODS.

Jana Černochová - komentár

Europoslanec za ODS Jan Zahradil už prisľúbil, že proti nezmyselnému nariadeniu bude v EP protestovať.

 

 

Zdroj: Twitter/Jan Zahradil

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…