Plavčanove milióny z eurofondov sa prilepili aj na asistentku smeráckeho poslanca

25. 8. 2017 9:28

Kauza okolo prideľovania eurofondových dotácií z ministerstva školstva za Petra Plavčana sa nekončí. Podľa najnovších zistení mala dostať 6,5 milióna eur aj firma, ktorú zaradila Finančná správa na čiernu listinu, pričom na projekte spolupracuje aj asistentka smeráckeho poslanca s väzbami na Martina Glváča či Fedora Flašíka.

Plavčanove milióny z eurofondov sa prilepili aj na asistentku smeráckeho poslanca
Foto: TASR
Popis: Peter Plavčan
reklama

S kauzou okolo prerozdeľovania eurofondov z výzvy ministerstva školstva pod Petrom Plavčanom je spojených veľa pochybných firiem, ktoré uspeli v žiadosti o miliónové dotácie. Okrem toho, že prestížne slovenské univerzity nedostali na svoj výskum ani cent, bol diskutabilný aj výber hodnotiteľov, ktorí posudzovali dané projekty. Viac sme o tom písali TU a TU.

Priklepnuté milióny firme na čiernej listine Finančnej správy

Podľa najnovších zistení portálu Aktuality.sk mala z tejto výzvy ministra Plavčana dostať šesť a pol milióna eur aj spoločnosť Dekonta, ktorú zapísala Finančná správa v októbri 2013 na svoju čiernu listinu, na ktorej je zoznam firiem, u ktorých je riziko, že nezaplatia DPH.

Napriek tomu firma požiadala o dotáciu z eurofondov, ktoré jej priklepla Výskumná agentúra pod ministerstvom školstva. Ambíciou spoločnosti bolo vybudovať a prevádzkovať priemyselné výskumno-vývojové centrum rýchlorastúcich drevín v obci Oborín na východe Slovenska.

Na projekte spolupracovala asistentka smeráckeho poslanca

Na projekte mala participovať aj spoločnosť WATER PARTNER SLOVAKIA, ktorej spolumajiteľkou a konateľkou je Hana Slávičková. Tá je v súčasnosti asistentkou smeráckeho poslanca Jozefa Valockého, ktorý okrem iného šéfuje aj Národnému onkologickému ústavu. Poslanec však odmieta, že by mal niečo spoločné s dotáciou jeho asistentky. „Nemám žiadne informácie o tomto projekte, a preto ho ani nijako nehodnotím,“ odkázal pre portál s tým, že Slávičková u neho zabezpečuje organizačné a administratívne záležitosti.

Slávičková bola predtým poslaneckou asistentkou aj Borisovi Suskovi, ktorý je dnes štátnym tajomníkom na ministerstve životného prostredia. V minulosti pracovala aj pre ďalšieho smeráckeho poslanca Viliama Jasaňa.

Podľa zistení portálu založila asistentka koncom roku spomínanú firmu WATER PARTNER SLOVAKIA spolu s ďalšími dvomi spoločnosťami s podobným predmetom činnosti. Obidve sídlia oproti centrále Smeru na Súmračnej ulici v Bratislave. „Jednu z nich – firmu ARBOR SLOVAKIA – prebral vlani v novembri Peter Bubeník, ktorý je zároveň konateľom v spoločnosti Four A. Túto firmu vlastní podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer),“ píše portál.

„Ako ste na mňa prišli? K tomuto sa vôbec nemôžem vyjadrovať,“  čudoval sa Bubeník.

Podpredseda parlamentu Glváč sa už pred pár dňami obul do Veroniky Remišovej z OĽaNO, ktorá spomínala jeho aktivity so spomínanou Slávičkovou. Ten však tvrdí, že Remišová klame a on vôbec nepozná tie firmy. „Pani Slávičkovú poznám dlhšie, no nemám s ňou žiadne aktivity,“ povedal Glváč.

Jozef Valocký zo Smeru, Zdroj: TASR

Flašík je expert, zaznelo

Slávičková spolupracovala na eurofondovom projekte aj s podnikateľom Fedorom Flašíkom, ktorý stál pri zrode Smeru. „Pána Flašíka som požiadala o pomoc iba pri hľadaní vhodných pozemkov na účely projektu a zároveň o pomoc pri orientácii na slovenskom trhu. S týmto cieľom spolupracujeme s pánom Flašíkom asi rok, možno rok a pol. Pán Flašík je expert na slovenský trh a radi by sme ďalej využívali jeho služby,“ tvrdí asistentka poslanca Valockého.

Rezort školstva však napriek tomu, že je spomínaná firma na čiernej listine Finančnej správy, tvrdí, že firma splnila všetky podmienky. Podmienkou je iba to, že firma, ktorá žiadala o eurofondovú dotáciu, musela vydokladovať dlhy na daniach a voči poisťovniam, že nezamestnávala ľudí načierno a že nie je ohrozená konkurzom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…