Plavčan musí isť z hrušky dole, spustil liberál neutíchajúcu kritiku na ministra

26. 7. 2017 19:40

Minister školstva Peter Plavčan čelí už niekoľko týždňov ostrej kritike z akademickej pôdy, ale aj zo strany opozičných poslancov. Liberál Ľubomír Galko slová na Plavčanovu adresu nevyberá. Pre eurofondové dotácie mu naložil, čo sa do neho zmestilo.

Plavčan musí isť z hrušky dole, spustil liberál neutíchajúcu kritiku na ministra
Foto: TASR
Popis: Minister školstva Peter Plavčan
reklama

V utorok na tlačovom brífingu prezentovali poslanci opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti svoje pochybnosti o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov z výziev na výskum a inovácie. Peniaze podľa nich dostávali aj miniatúrne firmy bez výskumných kapacít, ktoré nemôžu byť schopné tieto milióny zmysluplne využiť.

Opozičná poslankyňa Veronika Remišová poukázala predovšetkým na to, že niekoľko hodnotiteľov eurofondových projektov z výziev na výskum a na inovácie je prepojených na stranu SNS. „Pán minister, sú to tí istí ľudia, nominanti SNS hodnotia eurofondové projekty ako nezávislí hodnotitelia? Žiadam odpoveď,“ uviedla Remišová.

Ministerstvo školstva vníma vyjadrenie opozičných poslancov len ako útok, ktorý pramení z neznalosti problematiky. „Je dôležité upozorniť, že zámerom vyhlasovaných výziev z Operačného programu Výskum a inovácie je nielen podpora samotného výskumu, ale cieľom je najmä spolupráca medzi podnikateľským a akademickým sektorom, respektíve ostatnými výskumnými inštitúciami, ktoré sú v projektoch zapojené formou partnerstva,“ uvádza sa okrem iného v stanovisku rezortu. Viac sme o tom písali TU.

Pridal sa aj Galko, podporí odvolanie „tohto neschopného bieleho koňa“

„Takže už je to jasné, pán Plavčan je úspešný, len my všetci naokolo tomu nerozumieme. Svoj poslanecký podpis na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie tohto neschopného bieleho koňa alebo skôr bieleho koňa schopného všetkého, samozrejme, pridám,“ okomentoval situáciu okolo ministra, jeho rezortu a eurofondov podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

O nutnosti odchodu ministra Plavčana zo šéfovskej stoličky sa Galko na sociálnej sieti vyjadril ešte raz o pár hodín neskôr. „Mimochodom, kradnúť je zlé. Ale obzvlášť hyenistické a chrapúnske je okrádať chorých a tých, ktorí vychovávajú a majú formovať budúce generácie. Aj preto musí ísť Peter Plavčan z hrušky dole,“ hovorí. 

Miešajú sa dokopy dve výzvy, tvrdí Plavčan

Eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj má preveriť Európska komisia (EK). Ako uviedla TASR, obrátil sa na ňu minister školstva Peter Plavčan. Zároveň proces schvaľovania projektov v rámci tejto výzvy do ukončenia kontrol pozastavili.

Ako dnes Plavčan informoval, túto výzvu bude preverovať aj riadiaci výbor v rámci sekcie štrukturálnych fondov. „Takisto som sa obrátil na Európsku komisiu v priebehu neuzavretej výzvy. Nie je to štandardné, ale urobil som to ešte pred dvoma týždňami skôr, ako ma začali niektorí politici alebo cez médiá niektoré iné osoby vyzývať na konanie. To už dávno bolo urobené,“ uviedol Plavčan. Na urýchlené zaujatie stanoviska k eurofondom ministra vyzval napríklad prezident SR Andrej Kiska.

Minister tiež pripomenul, že sa v posledných dňoch v médiách miešali dokopy dve výzvy. Prvou je výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, ktorá je už uzavretá, a druhá na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, ktorá je stále otvorená. Po uzavretí prvej výzvy už podľa neho prebieha štandardná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Plavčan sa ohradil aj voči tomu, že prostriedky z druhej výzvy by mali dostať iba vysoké školy či Slovenská akadémia vied. „Táto výzva bola nastavená tak, aby sa podporila spolupráca výskumného a podnikateľského sektora. V prvej výzve bol primárnym žiadateľom podnikateľský sektor, v tejto druhej výzve môžu žiadať jedni aj druhí,“ uviedol šéf rezortu školstva.

Pripomenul, že medzi päť najúspešnejších subjektov z hľadiska získaných finančných prostriedkov z prvej výzvy sa zaradili dve významné výskumné organizácie a tri výskumné univerzity. Danými univerzitami sú Žilinská univerzita v Žiline, Technická univerzita v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…