Platy učiteľov by sa od septembra mali zvýšiť o šesť percent

24. 7. 2017 10:30

Učitelia v regionálnom a vysokom školstve by si mali od septembra prilepšiť. Vláda dnes bude rokovať o zvýšení tarifných platov o šesť percent od 1. septembra.

Platy učiteľov by sa od septembra mali zvýšiť o šesť percent
Foto: pk
Popis: Protest učiteľov na Námestí slobody v Bratislave.
reklama

Zvýšenia platov by sa tak mali dočkať aj zamestnanci v materských školách, centrách voľného času, školských kluboch detí či základných umeleckých školách (ZUŠ). Ich kolegovia na základných či stredných školách už mali zvýšenie platov isté, pretože pre túto skupinu učiteľov bola v rozpočte ministerstva školstva vyčlenená suma 30 miliónov eur.

So zvyšovaním platov už súhlasilo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). To však navrhuje, aby sa platy zvýšili k 1. septembru tohto roka a rovnako tak vždy k 1. septembru počas nasledujúcich dvoch rokov. Programové vyhlásenie vlády však počíta s tým, že platy učiteľov sa majú zvyšovať každoročne od 1. januára 2018.

V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka.

Materské školy, ZUŠ, centrá voľného času, školské kluby detí, školské jedálne i školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí. Do originálnych kompetencií spadá približne 25.000 zamestnancov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…