Platobné karty v Nemecku sú pre kriminálnikov čoraz tvrdším orieškom

15. 7. 2019 6:00

Počet pokusov kriminálnych živlov získať peniaze z bankomatov sa v Nemecku znižuje. V prvom polroku tohto roku sa ich zaznamenalo 170. Vlani ich bolo v rovnakom období 282. Pokusy o útoky na niektoré bankomaty sa zopakovali aj niekoľkokrát.

Platobné karty v Nemecku sú pre kriminálnikov čoraz tvrdším orieškom
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.

Úrad Euro Kartensysteme uviedol, že kým vlani došlo za prvý polrok ku škode 754.000 eur, tento rok bola škoda 592.000 eur. Je to najnižšia suma za posledné roky.

Na porovnanie, vlani za celý rok bolo 449 pokusov o vylúpenie bankomatov (skimming) a v roku 2017 ich úrad zaregistroval 499.

Najviac pokusov o nelegálne získanie peňazí z bankomatov sa za prvý polrok odohralo v Berlíne (106), potom s odstupom nasleduje spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko (31 prípadov) a Bavorsko (25 prípadov). V Hesensku ich bolo 5 a v Porýní-Falcku iba tri.

Experti sa domnievajú, že prípadov získavania dôležitých dát, akým je PIN, je v Berlíne najviac preto, lebo sa v ňom pohybuje po uliciach veľa zahraničných turistov z krajín, ktorých platobné karty sa dajú ešte pomerne ľahko kopírovať.

Ešte sú totiž chránené len magnetickým pásikom. Takých prípadov je najviac pri turistoch zo Spojených štátov. Celkový pokles zneužívania bankových kariet vysvetľujú experti Euro Kartensystemu tým, že sa teraz využíva dokonalejšia bezpečnostná technika.

V Nemecku a vo viacerých krajinách sa už nedajú robiť kópie originálnych kariet. Technika EMV sa využíva čoraz viac. Platobné karty s týmto systémom sú vybavené "minicomputerom". Pri každom použití sa zisťuje ich pravosť, a to tak pri bankomate, ako aj v obchode pri platení.

V Nemecku je 58.000 bankomatov, 840.000 platobných terminálov v obchodoch a okolo 100.000 GiroCard opatrených EMV mikročipom. Preto sa počet prípadov zneužívania kariet stále znižuje.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …