Pellegrinimu prekáža anonymita na internete. Púšťa sa do rokovaní s prevádzkovateľmi webov

19. 9. 2018 6:00

Vznik sociálnych sietí a ich masové využívanie vytvorilo zaujímavý paradox. Väčšina z nás akoby mala dva svety. Jeden skutočný a druhý vo virtuálnej realite, myslí si premiér Peter Pellegrini a prízvukuje, že v oboch musia platiť isté pravidlá. Chystá sa preto zakročiť proti anonymite virtuálneho prostredia.

Pellegrinimu prekáža anonymita na internete. Púšťa sa do rokovaní s prevádzkovateľmi webov
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini

„Ten skutočný svet má presne definované písané aj nepísané pravidlá, podľa ktorých sa správame a prirodzene ich rešpektujeme,“ píše premiér vo svojom komentári. „Rozoznávame, kedy porušujeme zákon a kedy prichádza za jeho porušenie sankcia. Odmalička sme vychovávaní v tom, že si uvedomujeme, čo je slušné a neslušné. Ide o súbor hodnôt, na ktorých stojí spoločnosť a napokon aj formovanie politickej kultúry štátu,“ myslí si. 

Podľa neho však niektorí ľudia zabúdajú, že isté pravidlá musia platiť aj v tom pomyselnom druhom svete. „Niektorí nadobudli presvedčenie, že v tomto priestore môžu platiť iné pravidlá. Je to priestor, ktorý nám umožňuje vytvárať inú identitu, skrývať sa za iných a často formulovať postoje a názory, ktoré by sme možno v reálnom svete nikdy nahlas nevyslovili,“ upozorňuje premiér. 

Pellegrini je preto presvedčený, že je nevyhnutné tieto dva svety spojiť, aby ľudia aj na internete vystupovali pod vlastným menom a boli si zároveň vedomí, že za ich konanie môže byť vyvodená zodpovednosť. „Nesmie platiť na Slovensku ani vo svete, aby sa digitálny svet stal priestorom na anonymné šírenie nenávisti a xenofóbie. Je preto potrebné nastaviť jasné pravidlá a jedným z nich je vystupovanie pod vlastnou identitou,“ zdôraznil.

Premiér zároveň informoval, že v krátkom čase chce rokovať s prevádzkovateľmi webových stránok a portálov a nájsť riešenie, aby sa zamedzilo šíreniu anonymnej nenávisti a virtuálnej beztrestnosti. „Každý jeden si musí byť vedomý svojej zodpovednosti za napísaný názor. Len tak sa dá budovať moderný štát, postavený na skutočných princípoch demokracie,“ zhrnul.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

12:45 Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu…