Pellegriniho grilovali v Štrasburgu: A čo migranti? Prečo ste ich prijali tak málo? A ako je to s vraždou Kuciaka?

27.6.2018 15:10

V súčasnom turbulentnom období potrebuje Slovenská republika - rovnako ako aj iné krajiny - Radu Európy (RE), domnieva sa predseda vlády SR Peter Pellegrini. Vyjadril sa tak v prejave, ktorý v stredu predniesol v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu.

Pellegriniho grilovali v Štrasburgu: A čo migranti? Prečo ste ich prijali tak málo? A ako je to s vraždou Kuciaka?
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini

"Terorizmus, migračná kríza, ako aj silnejúci skepticizmus a nedôvera obyvateľov v inštitúcie oslabujú princípy demokracie, ľudských práv a právneho štátu. Multilateralizmus je ohrozovaný nedostatkom dialógu a tolerancie, neschopnosťou počúvať jeden druhého, preferovaním národných záujmov či absenciou politickej vôle," povedal Pellegrini.

Zdôraznil, že súčasné výzvy sa dajú riešiť len spoločnými silami a vzájomnou spoluprácou krajín. 

Pellegrini v prejave pripomenul, že o tri dni si pripomenieme 25. výročie prijatia Slovenskej republiky za člena Rady Európy. Vypočítal pritom úspechy, ktoré podľa neho Slovensko za toto obdobie dosiahlo, a to aj vďaka záväzkom vyplývajúcich z členstva v RE.

V tejto spojitosti hovoril napríklad o podľa neho úspešne zvládnutom predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie v druhej polovici roka 2016 a v Rade Európy v rokoch 2007-2008. Pripomenul tiež, že slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák momentálne vykonáva funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN. SR tiež už o pár dní opäť prevezme predsedníctvo V4 a od budúceho roka aj predsednícku úlohu v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Korupcia, hrozba Európy

Rade Európy, ktorá onedlho oslávi 70. výročie svojho založenia, Pellegrini poďakoval za to, že pred štvrťstoročím pomohla Slovensku budovať základy štátnosti a parlamentnej demokracie v súlade s princípmi právneho štátu a rešpektovania základných slobôd a ľudských práv.

Slovenský premiér okrem toho vyzdvihol prácu Benátskej komisie, "vysoko rešpektovaného orgánu", ktorý svojím významom prerástol geografický rámec Rady Európy. Prínos práce tejto inštitúcie ocenil aj v súvislosti so Slovenskom, pričom uviedol, že jej vlaňajší posudok napomohol riešeniu otázky vymenovania sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Pellegrini hovoril v prejave tiež o korupcii, ktorá je podľa jeho slov "jednou z najväčších hrozieb pre demokraciu v Európe". Svoj tieň podľa neho korupcia vrhla aj na samotnú Radu Európy a zasiahla i Slovensko.

Migranti si Slovenko nevyberajú

Nízky počet utečencov, ktorých Slovensko prijalo na svojom území, neodráža mieru solidarity. Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini v reakcii na otázku, ktorá zaznela na pôde Plenárneho zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) po tom, čo tam vystúpil s prejavom.

Malý počet utečencov, ktorých Slovensko prijalo, podľa Pellegriniho súvisí s tým, že migranti si našu krajinu nevyberajú za svoj cieľ. SR však podľa jeho slov v tejto otázke pomáha inak, a síce personálne, technicky, finančne. Predseda vlády SR v priebehu diskusie s členmi PZ RE napríklad pripomenul, že sme sa starali o rakúskych azylantov.

Otázky ohľadne Kuciaka

Pellegriniho sa pýtali i na prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj na mieru slobody tlače na Slovensku. Na vražde Kuciaka podľa premiéra pracuje jeden z najväčších vyšetrovacích tímov v histórii našej krajiny, spolupracujeme i s medzinárodnými vyšetrovateľmi a políciou z iných krajín.

Podľa Pellegriniho slovenská polícia už dnes aktívnejšie koná v prípadoch, kedy by mohlo dôjsť k ohrozeniu novinárov. 

Premiér vyjadril presvedčenie, že Slovensko je naďalej jednou z najbezpečnejších a najdemokratickejších krajín na svete. Dodal, že jeho cieľom je vyšetrenie každej vraždy a samozrejme, v Kuciakovom prípade, čo najskôr vypátrať páchateľov tohto ohavného činu.

V rámci diskusie padla aj otázka na odchody zamestnancov RTVS a ich tvrdenia o tlaku, ktorému čelili. Pellegrini uviedol, že RTVS je verejnoprávna inštitúcia, ktorú financujú prevažne občania svojimi príspevkami, a tým je podľa neho garantovaná jej nezávislosť. Vyslovil pritom názor, že politická moc ani nemá možnosť, ako by do chodu RTVS zasahovala, keďže riaditeľa tejto inštitúcie menuje NR SR. Aj tí "najhlučnejší" z odídených zamestnancov priznali, že im nebolo bránené vo výkone povolania a že neboli vystavení politickému tlaku, tvrdil v Štrasburgu slovenský premiér. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

19:23 Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko…