Pellegrini v Bruseli symbolicky odovzdal predsedníctvo vo V4 Babišovi

20. 6. 2019 18:15

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odovzdal vo štvrtok v Bruseli českému premiérovi Andrejovi Babišovi ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4). Pellegrini tak urobil na pravidelnom stretnutí V4, ktoré sa konalo pred summitom EÚ. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Pellegrini v Bruseli symbolicky odovzdal predsedníctvo vo V4  Babišovi
Foto: TASR
Popis: Zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

"Tešíme sa na spoluprácu pod vedením pána premiéra Andreja Babiša," povedal Pellegrini na poslednom koordinačnom stretnutí V4 v Bruseli, ktorému predsedal. Babišovi tak symbolicky odovzdal ročné predsedníctvo, ktorého sa Česká republika oficiálne ujme 1. júla. 

Slovenská republika prevzala ročné predsedníctvo V4 vlani 1. júla od Maďarska. Sloganom slovenského predsedníctva bol "Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet", pričom jeho agenda bola postavená na troch hlavných prioritách — silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

Počas slovenského predsedníctva hostil Pellegrini na summitoch V4 viacero významných zahraničných predstaviteľov. Bratislavu napríklad 7. februára navštívila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá si spoločne s premiérmi V4 pripomenula 30. výročie politických zmien v strednej Európe. 

V apríli sa premiéri V4 na Bratislavskom hrade stretli s japonským premiérom Šinzóom Abem a diskutovali hlavne o technologickej spolupráci. Išlo o historicky prvú návštevu predsedu japonskej vlády na Slovensku. Vlani v novembri sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie Priateľov kohézie, na ktorom sa zúčastnilo 16 predstaviteľov členských štátov EÚ zo strednej a východnej Európy. Okrem toho sa uskutočnili desiatky stretnutí na úrovni expertov z jednotlivých štátov či schôdzky ministrov.

Vyšehradská skupina predstavuje neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín — SR, ČR, Poľska a Maďarska. Bola založená 15. februára 1991 podpisom deklarácie o spolupráci v maďarskom meste Vyšehrad. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…