Pellegrini pochybil, Kiska to mal napraviť, myslí si Naď

6. 6. 2019 14:30

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pochybil v otázke zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, chybu mal napraviť prezident Andrej Kiska. V súvislosti s oslavami 75. výročia vylodenia v Normandii v anglickom Porstmouthe, kde Slovensko zastupoval podpredseda vlády Richard Raši (Smer-SD), to vo štvrtok povedal poslanec Národnej rady SR Ján Budaj (OĽaNO) a odborník na obranu hnutia OĽaNO Jaroslav Naď.

Pellegrini pochybil, Kiska to mal napraviť, myslí si Naď
Foto: TASR
Popis: Na snímke prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Peter Pellegrini

"Pochybil najmä Pellegrini. Ale keď už urobil takúto zásadnú chybu, mal ju prezident napraviť," povedal Naď s tým, že to bude mať dosah na renomé Slovenska v zahraničí. Poznamenal, že Pellegrini bol na oslavy pozvaný ako jeden zo 16 krajín sveta, a že svoju účasť predbežne potvrdil. "To, že následne dostal termín od Putina, je tiež fakt a je to fakt zámerný," zdôraznil.

Anketa

Myslíte si, že Kiskova strana Za ľudí bude úspešná?

16%
84%
hlasovalo: 6311 ľudí

Budaj poukázal na to, že slovenský parlament nemal zastúpenie ani na stretnutí predsedov parlamentov z krajín, ktoré boli v minulosti kolóniami sovietskeho Ruska. Poľský Sejm a Senát podľa jeho slov pozvali aj slovenský parlament, aby si s nimi pripomenuli začiatok parlamentarizmu v našej časti Európy.

"Malo to byť gesto a silný prejav úcty k parlamentarizmu. Je pre mňa veľkým sklamaním, že pán Danko nepochopil tento význam," podotkol Budaj s tým, že predstavitelia Slovenska tak vyslali signál "akoby sme vstupovali do euroázijskej únie". Kritizoval tiež Dankove pochvalné výroky v Bielorusku na adresu tamojšej vlády.

Na normandských plážach sa 6. júna 1944, v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D, vylodilo približne 135.000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas tejto operácie zahynulo asi 10.000 spojeneckých vojakov.

Dankove východné cesty považuje predseda strany Spolu a nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý za diplomatickú tragédiu. Rovnako kritizuje aj Pellegriniho, ktorý podľa neho mal byť prítomný na oslavách vylodenia v Normandii. "Tam treba obhajovať strategický záujem a postavenie našej krajiny," doplnil s tým, že Slovensko potrebuje dobré a pragmatické vzťahy so všetkými štátmi vrátane Ruska či Bieloruska.

Zdôraznil však, že k nim treba pristupovať ako suverénna a sebavedomá európska krajina.

Poukázal pritom aj na hospodárske záujmy. Do EÚ a USA podľa jeho slov smeruje 88 percent vývozu zo Slovenska, do Ruska približne dve. Zdôraznil, že viac ako 90 percent všetkých investícií na Slovensko prišlo z EÚ, zhruba 0,1 percenta z Ruska.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…