Pellegrini a Lajčák poslali do Ruska jasný odkaz. Návrh tamojších komunistov je pre Slovensko neprijateľný

2. 6. 2019 0:00

Vojenská invázia a následná 20-ročná okupácia bývalého Československa bola hrubým porušením medzinárodného práva. Legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 je neprijateľné. Takto reagujú predseda vlády a šéf slovenskej diplomacie na iniciatívu v Rusku, za ktorou stojí tamojšia Komunistická strana.

Pellegrini a Lajčák poslali do Ruska jasný odkaz. Návrh tamojších komunistov je pre Slovensko neprijateľný
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák (vpravo) a Peter Pellegrini
reklama

Vojenská invázia a následná 20-ročná okupácia bývalého Československa bola hrubým porušením medzinárodného práva.

Od tohto nezákonného aktu sa v minulosti postupne dištancovali sovietski aj ruskí predstavitelia, ktorí sa za túto historickú krivdu voči Čechom a Slovákom aj oficiálne ospravedlnili.

Pellegrini bude o tom s Rusmi hovoriť

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla hovorkyňa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho Patrícia Macíková. 

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že predseda vlády SR bude o tejto téme hovoriť s predstaviteľmi Ruskej federácie počas svojej nadchádzajúcej návštevy.

Svojím vyhlásením slovenský premiér reagoval na medializovanú správu o záveroch okrúhleho stola, ktorý v ruskej Štátnej dume 30. mája organizovala frakcia komunistov. 

Rezort diplomacie nepredpokladá, že by návrh prešiel

Na informáciu, že ruská Štátna duma chce prijať zákon, ktorý by uznal oprávnenosť okupácie, reagovalo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa je z pohľadu rezortu slovenskej diplomacie neprijateľné a šéf rezortu Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je pripravený túto otázku otvoriť počas budúcotýždňových rokovaní v Ruskej federácii (RF). 

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Rezort však nepredpokladá, že by návrh prešiel.

Ide o opakovanú iniciatívu ruských komunistov

"Podľa našich informácií ide o opakovanú iniciatívu z dielne opozičnej Komunistickej strany RF, ktorá doteraz nikdy nemala adekvátnu podporu pre svoj návrh a všetko nasvedčuje tomu, že takisto to bude aj v tomto prípade," priblížil hovorca MZVaEZ Boris Gandel.

Keďže ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, podľa MZVaEZ existuje priestor aj na parlamentnú diplomaciu. "Obzvlášť ak berieme na zreteľ viacnásobné deklarovanie mimoriadne priateľských vzťahov medzi predsedom NR SR a predsedom Štátnej dumy RF," dodal Gandel.

Komunistom ide o štatút veterána

Účastníci spomínaného okrúhleho stola, ktorý v ruskej Štátnej dume v závere tohto týždňa oganizovala frakcia komunistov schválili vyhlásenie, ktorým apelujú na poslancov Štátnej dumy, aby podporili návrh zákona o udelení štatútu veterána aj príslušníkom ozbrojených síl Sovietskeho zväzu vyslaných v auguste roku 1968 do Československa v rámci vojsk Varšavskej zmluvy.

Okrúhly stôl sa konal z iniciatívy poslanca Jurija Sineľščikova a zúčastnili sa na ňom zástupcovia všetkých parlamentných frakcií, členovia branného výboru, zástupcovia ministerstva zahraničných vecí a viacerých spoločenských organizácií. 

Sineľščikov vo svojom vystúpení uviedol, že účastníci operácie Dunaj, invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, konali v súlade so zákonom. Podľa neho to "boli svedomití bojovníci, ktorí úprimne slúžili svojej vlasti a záujmom krajín Varšavskej zmluvy". 

Sineľščikov je priamy účastník operácie Dunaj

Komunistický poslanec ďalej poznamenal, že "vstup sovietskych vojsk bol odpoveďou na žiadosť väčšiny členov predsedníctva Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a viacerých členov československej vlády" adresovanú Sovietskemu zväzu, aby "im poskytol vojenskú pomoc v boji proti kontrarevolučným silám". 

Archívna snímka z augusta 1968 zachytáva sovietsky tank v uliciach Bratislavy deň po invázii vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie.

Poslanec Sineľščikov, priamy účastník operácie Dunaj, pripomenul, že v Štátnej dume je návrh zákona, ktorý má uznať účastníkov vojensko-strategickej operácie Dunaj za veteránov vojenských operácií a poskytnúť im sociálne výhody v súlade s federálnym zákonom o veteránoch.

Prijatie zákona podporili aj politici z iných ruských strán

Skoré prijatie navrhovaného zákona vo svojich vystúpeniach v rámci okrúhleho stola podporili aj prvý podpredseda branného výboru Štátnej dumy Alexandr Šerin z frakcie Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) a člen výboru pre bezpečnosť a boj proti korupcii Nikolaj Ryžak z frakcie Spravodlivé Rusko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…