Pellegrini: Ultimátum SNS považujem za úplne zbytočné

11. 3. 2019 16:35

Vláda pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) by nikdy neurobila kroky, ktoré by znamenali súhlas s prítomnosťou zahraničných vojsk na území Slovenskej republiky. Premiér to povedal novinárom v Paríži súvislosti so zrušením rokovaní o obrannej spolupráci s USA. Zdôraznil, že prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku nikto neplánuje.

Pellegrini: Ultimátum SNS považujem za úplne zbytočné
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini a Andrej Danko

Nikto dnes o prtomnosti cudzích vojsk nerokuje a nerokoval

Pellegrini považuje za potrebné rešpektovať nálady a názory v spoločnosti, pretože Slovensko už má podobnú skúsenosť. Ultimátum, že "ak sa niečo také stane, tak okamžite opustíme vládnu koalíciu" však považuje za zbytočné. "Nikto dnes o prítomnosti cudzích vojsk nerokuje a nerokoval," reagoval premiér. Na margo čerpania financií NATO povedal, že podobným spôsobom sa v minulosti využili aj na rekonštrukciu letiska Sliač.

Slovensko by malo podľa jeho názoru vyjednávať podmienky, ktoré nebudú na úkor suverenity krajiny a ktoré nebudú Slovensko zaväzovať k tolerancii cudzích vojsk na svojom území. "Ak by aj napriek tomu bola aliancia a USA ochotná tieto financie poskytnúť, prečo by sme ich nemali využiť, ak vďaka nim môžeme zrenovovať dve letiská, Sliač a Kuchyňa," doplnil.

Rezort obrany v pondelok informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl (OS) SR.

Ultimátum považujem za zbytočné

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) v nedeľu (10. 3.) v televízii TA3 povedal, že Slovenská národná strana odíde z vlády, ak bude finančná ponuka USA na rekonštrukciu vojenských letísk prijatá. Avizoval, že ak budú rokovania o ponuke pokračovať, budú národniari iniciovať uznesenie Národnej rady (NR) SR. Argumentoval tým, že Slovensko má dosť svojich peňazí a žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu.

Na vyhlásenie predsedu vlády zareagovala koaličná SNS, ktorá "víta", že sa otázka znižovania daní stala spoločenskou témou. "Predseda vlády SR Peter Pellegrini najprv hovoril, že to nie je možné a dnes sa tešíme z toho, že pochopil to, čo SNS hlása už dlhodobo - znižovanie daní a odvodov sú jedinou cestou pre slovenskú spoločnosť," uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

12:55 VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Lucia Kurilovská podala vo štvrtok na Generálnej…