Pellegrini: Sankcie voči Rusku? Nebolo to dobré rozhodnutie

8. 6. 2019 14:00

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje za uznanie pre Slovensko to, že v priebehu mesiaca mohol rokovať aj s prezidentom USA Donaldom Trumpom, aj s predstaviteľmi Ruskej federácie. Povedal to v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Zdôraznil, že Ruská federácia neplánuje zmeniť svoj postoj k okupácii Československa.

Pellegrini: Sankcie voči Rusku? Nebolo to dobré rozhodnutie
Foto: TASR
Popis: Predseda vlády Ruskej federácie Dmitrij Medvedev a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas stretnutia v Moskve, 5. júna 2019.
reklama

Okupácia Československa

Pellegrini kritizoval médiá v súvislosti so sporným zákonom o oprávnenosti okupácie Československa, ktorý má schváliť Ruská duma. Argumentuje tým, že ruský premiér Dmitrij Medvedev ho uistil, že je to aktivita opozičného poslanca a nemá to nič s oficiálnym postojom Ruskej federácie. Dodal, že prezident Vladimir Putin reagoval tým, že o tom zákone ani nepočul.

Nord Stream 2

Zdôraznil, že počas rokovania v Rusku sa detailne rozprávali o vzťahoch medzi oboma krajinami. Slovensko sa podľa jeho slov pripravuje, aby mohlo byť súčasťou nových projektov ako Nord Stream 2, preto musí "ponúknuť infraštruktúru, ktorá je na úrovni". Zdôraznil, že Putin ho uistil, že záujmom Ruska nie je poškodiť Slovensko.

V súvislosti s projektom širokorozchodnej trate vedúcej až do Bratislavy povedal, že Slovensko chce byť strategickou tranzitnou krajinou pre plyn a ropu, a rovnako pre železničnú dopravu. Argumentuje tým, že množstvo nákladu z lodnej dopravy prechádza na železničnú. Zdôraznil, že ak sa do projektu nezapoja Slováci, urobí to iná krajina, čo by bolo pre Slovensko podľa jeho slov stratou.

Sankcie voči Rusku

Vzťahy Ruska s Ukrajinou komentovať zatiaľ nechcel. Povedal však, že si želá, aby na východ od Slovenska vládol mier a pokoj. Na otázky o sankciách voči Rusku reagoval tým, že sa téme venovali aj na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Tvrdí, že Slovensko rešpektuje postoj EÚ, myslí si však, že sankcie nikomu nepomáhajú. Podľa neho by mali byť sankcie vždy až posledným krokom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

14:22 VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sóly…