Pellegrini: Prestáva nás už baviť, že každý summit je venovaný z väčšej časti brexitu

11. 4. 2019 7:30

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v noci zo stredy na štvrtok, po skončení mimoriadneho summitu EÚ o brexite, potvrdil, že lídri 27 členských krajín Únie sa dohodli na novom dátume pre brexit, ktorým je 31. október tohto roku.

Pellegrini: Prestáva nás už baviť, že každý summit je venovaný z väčšej časti brexitu
Foto: TASR
Popis: Slovenský premiér Peter Pellegrini prichádza na mimoriadny summit EÚ v Bruseli 10. apríla 2019

Vďaka novému odkladu brexitu do 31. októbra sa lídri európskej dvadsaťsedmičky budú môcť na nadchádzajúcich summitoch už zaoberať inou agendou než prevažne len odchodom Británie z EÚ. Túto skutočnosť oceňuje aj slovenský premiér Peter Pellegrini.

Podľa jeho slov by sa mal "problémom Európy a jej budúcnosti" venovať už najbližší júnový summit EÚ, na ktorom síce lídri majú posúdiť stav vecí týkajúcich sa brexitu, ale táto otázka už nebude hlavnou témou summitu.

"Prestáva nás už baviť, že každý summit je venovaný z väčšej časti brexitu a opomíname hovoriť o ďalších agendách, ktoré máme na stole. Preto ten júnový summit, ktorý bude štandardný a bude sa venovať celej škále tém, bude sa len okrajovo venovať tomu, aby sme si povedali určitú správu o aktuálnom stave (Británie)," povedal Pellegrini slovenským novinárom v Bruseli na brífingu po skončení mimoriadneho summitu EÚ o brexite.

Podľa Pellegriniho slov na júnovej schôdzke lídri najmä zhodnotia, v akom stave Británia je, či sa zúčastnila eurovolieb a "či stále je alebo nie je členskou krajinou alebo je už v tom tranzitnom prechodnom období", ale prevažne sa budú venovať svojej agende, ktorá sa vďaka diskusiám o brexite dostala do úzadia.

Témami tejto agendy sú podľa jeho slov debata o rozpočte, respektíve viacročnom finančnom rámci, ale napríklad aj definícia priorít Únie na nasledujúce obdobie.

"Na nasledujúcich desať rokov... ako sa má Únia vyvíjať, ako má reagovať na globálne trendy, aby si zachovala svoje miesto v tejto modernej, meniacej sa dobe. Aby sme nezaostávali v konkurencieschopnosti za Spojenými štátmi, rýchlo rastúcou Čínou a postupne - síce v niekoľkoročnom závese - aj za Indiou, ktorá začína predstavovať takisto veľký ekonomický priestor," uviedol slovenský premiér. Práve takýmto témam sa podľa neho Únia musí venovať, aby si zachovala "konkurencieschopnosť a rast".

"Toto sú veci, o ktorých by sme radšej hovorili, a nie venovali do druhej rána čas na diskusiu o brexite a v skutočnosti hľadali len dátum, na ktorom sme sa o druhej ráno dohodli," uzavrel.

Pellegrini opäť zviezol Kurza

Pellegrini po skončení summitu v Bruseli odletel naspäť do Bratislavy, pričom vládnym špeciálom zviezol rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý po prílete do slovenskej metropoly odišiel do svojej vlasti v sprievode ochranky.

Nebolo to po prvýkrát, čo Pellegrini viezol Kurza v slovenskom vládnom špeciáli. Dvojica takto spoločne letela už na februárový summit krajín Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorý sa konal v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.

 

Rakúsko žiadne vládne špeciály nemá, pričom kancelár do rôznych destinácií obvykle lieta linkovými letmi, objasnila hovorkyňa predsedu vlády SR Patrícia Macíková. V oboch uvedených prípadoch podľa jej slov Kurz využil slovenskú výpomoc.

Kompromisný návrh o novom dátume pre brexit sa nerodil ľahko

Pellegrini vysvetlil, že premiéri a prezidenti sa po šiestich hodinách rokovaní rozhodli vyhovieť britskej premiérke Therese Mayovej a predĺžili lehotu na vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Nakoniec sa podľa neho podarilo dosiahnuť kompromis na novom dátume, ktorým je 31. október.

"To je ten deň, keď by už malo byť úplne jasné, ako brexit dopadne," skonštatoval.

Premiér upozornil, že Únia si stanovila prísne podmienky, ktoré musí britská vláda do tohto dátumu splniť. Ak budú Briti 23. mája, keď začnú voľby do Európskeho parlamentu (EP), ešte stále členom EÚ, čiže ak dovtedy neratifikujú trikrát odmietnutú dohodu o riadenom brexite, budú musieť aj oni usporiadať voľby do EP.

"Ak by tieto voľby nerealizovali, vystúpia automaticky z EÚ 1. júna 2019 a bez dohody," opísal situáciu.

Dodal, že ďalšou podmienkou EÚ je, že rozvodovú dohodu nie je možné otvoriť a znovu prerokovávať, možné sú iba politické vyhlásenia v zmysle nejakých záruk a v duchu dohody o brexite.

"A hlavne očakávame, že do definitívneho rozhodnutia o brexite sa bude Británia správať zodpovedne ako člen EÚ a nebude komplikovať fungovanie Únie, ak ešte bude niekoľko mesiacov jej členom," upozornil.

Sú totiž obavy, že Británia by počas tohto obdobia mohla komplikovať rozhodovací proces EÚ. "Ak bude tento záväzok zo strany Británie dodržaný, tak by sme mohli všetko dobre zvládnuť," uviedol.

Pellegrini spresnil, že dátum pre brexit 31. októbra je motivovaný aj tým, že od 1. novembra by mala začať pracovať nová Európska komisia, a bolo by účelné, aby Británia už nemusela vymenovať svojho eurokomisára.

Premiér priznal, že kompromisný návrh o novom dátume pre brexit sa nerodil ľahko, a potvrdil, že počas rokovaní boli najmenej dva názorové tábory, pričom Slovensko a všetky krajiny Vyšehradskej štvorky stáli za návrhom o čo najdlhší odklad brexitu.

Rozhodnutie necháme na britských politikov, povedal premiér

Predseda Európskej rady Donald Tusk ešte pred summitom naznačil, že by mohlo ísť až o ročný odklad, do konca marca 2020.

Hlavy vlád a štátov na pravidelnom júnovom summite EÚ posúdia stav vecí týkajúcich sa brexitu, táto otázka však už nebude hlavnou témou rokovaní lídrov EÚ.

Posúdi sa celkový vývoj situácie, či sa Briti zúčastnili eurovolieb, či je Spojené kráľovstvo v prechodnom období, ktoré môže nasledovať len po riadenom brexite, a podobne.

V júni by sa už nemalo rokovať o žiadnych termínoch, platiť bude ten z 31. októbra, ak dovtedy britská strana neschváli rozvodovú dohodu alebo nezruší rozhodnutie o brexite.

"Vytvorili sme tak priestor pre Britov, aby mohli uskutočniť všetky možné varianty a scenáre, ktoré pre túto krajinu prichádzajú do úvahy. Necháme na britských politikov rozhodnutie, ako ďalej postupovať," vysvetlil Pellegrini.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

8:59 Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

Líder českého hnutia SPD Tomio Okamura a poslanec za toto hnutie Radim Fiala sa na svojich facebooko…