Pellegrini: Nech sa už skončí tento nekonečný príbeh

18.9.2019 17:59

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že v nadchádzajúcej voľbe sa podarí zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády v Čani.

Pellegrini: Nech sa už skončí tento nekonečný príbeh
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini

Nech sa skončí tento nekonečný príbeh

"Verím, že tentokrát sa skončí tento nekonečný príbeh. Je dôležité, aby bol ústavný súd čo najskôr v plnom počte," povedal Pellegrini s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala už dostať dostatočný počet kandidátov tak, aby z nich mohla vymenovať sudcov a Ústavný súd SR mohol fungovať v plnom zložení.

Voľba ústavných sudcov

Pellegrini podporil rozhodnutie strany Smer-SD zúčastniť sa aj na verejnej voľbe, pokiaľ ju väčšina v parlamente odhlasuje. Smer-SD dlhodobo presadzuje tajné hlasovanie. Jeho koaliční partneri SNS aj Most-Híd už hovoria o verejnej voľbe, hoci pôvodne tiež hlasovali v tajnej. Opozícia od začiatku žiada verejné hlasovanie.

Parlament má opäť voliť kandidátov na ústavných sudcov na aktuálnej schôdzi. Termín hlasovania ešte nie je známy. Poslanci budú vyberať zo 16 uchádzačov. Pôjde už o piatu voľbu. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament má zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vymenovať chýbajúcich deviatich sudcov. Plný počet ešte ale snemovňa nezvolila, chýbajú doň štyria. Aktuálne má ústavný súd sedem z 13 sudcov.

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

19:35 Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odporúča predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi, aby venov…