Pčolinský presvedčil Žitňanskú. Exekútorom zosekajú odmeny

25.11.2016 15:05

Odmena exekútora pri exekúcii by nemala presiahnuť sumu vymáhanej pohľadávky. Určiť by sa mala ako percento z vymoženého plnenia. V pozmeňujúcom návrhu k novele Exekučného poriadku to navrhol poslanec Peter Pčolinský z klubu Sme rodina. Obmedziť chce aj trovy v exekučnom konaní.

Pčolinský presvedčil Žitňanskú. Exekútorom zosekajú odmeny
Foto: Reprofoto: Facebook
Popis: Peter Pčolinský

"Navrhuje sa, aby sa spresnilo pravidlo odmeny exekútora. Odmena sa určí ako percento z vymoženej sumy plnenia a určuje sa limit, že odmena nesmie presiahnuť výšku vymáhaného nároku," uviedol Pčolinský v závere štvrtého rokovacieho dňa 11. schôdze Národnej rady SR.

Podľa poslanca sa tým zamedzí situáciám, keď pri bagateľných pohľadávkach 10-, 20- či 50-eurových musel dlžník zaplatiť na odmeny exekútora sumy neúmerne vysoké oproti vymáhanej povinnosti. "Poznáme množstvo prípadov, keď sa z 50-eurovej istiny stali 500-eurové exekúcie," vysvetlil Pčolinský.

Poslanec navrhuje obmedziť aj trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní. "Chceme tým zabrániť obchodovaniu s pohľadávkami," uviedol. Dnes podľa neho niektoré spoločnosti s nimi obchodujú, lebo vedia, že na trovách sa im investícia, za ktorú kúpili pohľadávku, niekoľkonásobne vráti.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) opozičný návrh víta. "Súhlasím s návrhom, ktorý predniesol pán Pčolinský. Je to ďalší krok k férovým exekúciám," vyhlásila v závere diskusie o novele Exekučného poriadku.

Právna norma má skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, ako aj odbremeniť súdy od exekučnej agendy, a tým zlepšiť prístup k spravodlivosti. Novela je súčasťou Žitňanskej reformného balíka. Zmeny v Exekučnom poriadku majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie. O právnej norme budú poslanci rozhodovať v utorok 29. novembra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

7:00 Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

Po neúspešných snahách o vytvorenie novej talianskej vlády pripravuje prezident Sergio Mattarella zr…