Páry rovnakého pohlavia sa môžu tešiť. Čo ukázal prieskum medzi Slovákmi?

8. 10. 2015 15:58

Životné partnerstvo má čoraz väčšiu podporu verejnosti. Cieľom platformy mimovládnych organizácii je, aby páry, ktoré nechcú alebo nemôžu vstúpiť do manželstva, mohli uzavrieť životné partnerstvo. Tým by sa pre nich vyriešilo veľa praktických vecí.

Páry rovnakého pohlavia sa môžu tešiť. Čo ukázal prieskum medzi Slovákmi?
Foto: Reprofoto, Facebook
Popis: Platforma Životné partnerstvo chce upraviť praktické otázky spolužitia osôb, ktoré sa nechcú alebo nemôžu zobrať.
reklama

Prieskum dala vypracovať platforma Životné partnerstvo v spolupráci s agentúrou Focus. Výsledky boli veľmi zaujímavé. So životným partnerstvom totiž súhlasila nadpolovičná väčšina opýtaných.

Rastúca podpora mladých

Uzavretím životného partnerstva by tak mali páry vyriešené viaceré praktické otázky spolužitia, najmä vzájomné práva a povinnosti. Takto je to aj vo viacerých európskych krajinách. A Slováci sú niečomu podobnému naklonení, čo potvrdzujú výsledky prieskumu. So životným partnerstvom by súhlasilo 50,4 percenta opýtaných. Nesúhlasilo by 34,7 percent respondentov. Odpovedať nevedelo takmer 15 percent.

Rastúca podpora nastáva aj u mladých ľudí. Zisťovala sa aj miera podpory podľa sympatií k politickým stranám. Tu sa ukázalo, že podpora prevláda pri voličov všetkých hlavných politických strán, a to aj KDH. Najviac podporujú životné partnerstvá voliči liberálov a za nimi sú to voliči koalície OĽaNO-NOVA, a to aj napriek tomu, že viacerí jej predstavitelia sa k inštitútu životného partnerstva stavajú negatívne. „Ukazuje sa, že väčšina verejnosti už presvedčená je. A platí to aj pre voličstvo drvivej väčšiny politických strán,“ potešil sa predstaviteľ platformy Martin Macko.

Výzva pre politické elity

Zároveň je to aj pozitívna správa pre páry rovnakého pohlavia. Stačí prijať len jeden zákon, pričom sa však nezníži legislatíva o manželstvách ani ich ústavou garantovaná ochrana.

„Jednoducho, vytvorí sa nový inštitút životného partnerstva pre všetky páry, ktoré dnes manželstvo uzavrieť nemôžu, alebo tak z rozličných dôvodov nechcú urobiť,“ vysvetľuje Jana Jablonická z platformy. Ako ďalej dodala, nikomu to neublíži, a ostatným to pomôže. Platforma chce spolupracovať so všetkými politickými stranami a prostredníctvom iniciatívy Slovensko pre všetkých ich aj vyzvala k zapracovaniu tohto bodu do volebných programov. Ako uviedol zástupca platformy Fedor Blaščák, inštitút životného partnerstva je vhodnou alternatívou aj voči registrovanému partnerstvu pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo. „Vyzývame preto politické elity, aby sa touto alternatívou začali vážnejšie zaoberať aj v rámci definovania svojich programových priorít v oblasti podpory rodiny a ľudských práv,“ odkázal politikom Blaščák.

Platformu Životné partnerstvo tvorí 39 mimovládnych organizácií, ktoré chcú presvedčiť širokú verejnosť a vládu o potrebe právneho uznania životných partnerstiev. Prieskum, ktorý nedávno platforma iniciovala, sa uskutočnil na vzorke 1 017 respondentov. Nadpolovičná väčšina túto myšlienky podporila, resp, súhlasila s tým, aby páry, ktoré nemôžu alebo nechcú uzavrieť manželstvo, mohli uzavrieť životné partnerstvo, a to ako zväzok uznaný štátom. Ak by inštitút na Slovensku vznikol, priblížili by sme sa k ostatným európskych krajinám, kde sú takýmto spôsobom upravené praktické otázky spolužitia takýchto párov.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO V kauze vraždy Kuciaka dnes vypovedajú psychologička aj IT znalec.  Budú sa vysvetľovať milióny riadkov od operátorov

9:30 VIDEO V kauze vraždy Kuciaka dnes vypovedajú psychologička aj IT znalec. Budú sa vysvetľovať milióny riadkov od operátorov

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka budú dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v …