Parlamentné zhromaždenie OBSE ocenilo výsledky slovenského predsedníctva

4. 12. 2019 18:26

Zástupcovia Parlamentného zhromaždenia (PZ) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ocenili výsledky predsedníctva SR v OBSE. Stalo sa tak na stredajšom zasadnutí Byra PZ OBSE v Bratislave, ktoré otvoril štátny tajomník rezortu diplomacie a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Parlamentné zhromaždenie OBSE ocenilo výsledky slovenského predsedníctva
Foto: TASR
Popis: Na snímke generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger (vľavo) a Miroslav Lajčák

Slovenské predsedníctvo bolo ocenené v praktickej časti, kde vznikli pracovné skupiny a formáty na výmenu poznatkov medzi OBSE a medzinárodnými organizáciami a platformami, akou je aj Úrad OSN pre boj proti terorizmu.

Slovensko bolo pritom prvou predsedníckou krajinou, ktorá implementovala dohodu o spolupráci medzi OBSE a EÚ.

"Výročné zasadnutie byra sa končí prijatím deklarácie, ktorá určuje zásadné body spolupráce a úlohy na úrovni spolupráce parlamentov účastníckych krajín OBSE," uviedol tlačový odbor.

PZ OBSE, ktorého primárnou úlohou je podpora medziparlamentného dialógu, má 323 členov, poslancov národných parlamentov účastníckych štátov. Na jeho čele stojí predseda, ktorým bol vlani zvolený George Tsereteli.

Najvýznamnejšou úlohou a vzájomnou interakciou OBSE a PZ OBSE je spoločná účasť na pozorovaní volieb vrátane parlamentných volieb na Slovensku. Počas roka 2019 je pritom v regióne OBSE takmer 20 volebných procesov.

Ich spravodlivý a transparentný priebeh podľa rezortu diplomacie priamo vplýva na stabilitu regiónu. Stredajšie zasadnutie predchádza Ministerskej rade OBSE, ktorá je ústredným rozhodovacím orgánom organizácie.

Jej výročné zasadnutie sa začne vo štvrtok. Počas nasledujúcich dvoch dní (5. – 6. 12.) sa tak v Bratislave stretnú ministri zahraničných vecí 57 účastníckych štátov a 11 partnerských štátov organizácie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …