Parlament schválil obedy zadarmo. Budú stáť desiatky miliónov. Takto hlasovali poslanci

4. 12. 2018 12:00

Deti v poslednom ročníku materských škôl budú mať obedy zadarmo od januára 2019 a žiaci základných škôl od septembra 2019. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Parlament schválil obedy zadarmo. Budú stáť desiatky miliónov. Takto hlasovali poslanci
Foto: Facebook/ Robert Fico
Popis: Predseda Smeru Robert Fico

Právnu normu predložila plénu skupina poslancov koaličného Smeru-SD. Podľa pôvodného návrhu mali mať všetky deti obedy zadarmo od januára budúceho roku, poslanci však prijatím pozmeňujúceho návrhu jedného z predkladateľov zákona, poslanca Smeru-SD Erika Tomáša, posunuli účinnosť v prípade obedov pre žiakov škôl na september budúceho roka. Dôvodom takejto zmeny je podľa Tomáša snaha o plynulé zavedenie opatrenia do praxe, aby sa naň školy mohli pripraviť. Pri materských školách však predkladatelia návrhu neočakávajú problémy, keďže už v súčasnosti sa 94 % detí na materských školách stravuje.

Dotácia bude v sume 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo na vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu. Celkovo by obedy zadarmo mali stáť štát 80 až 120 miliónov eur. Cieľom tohto opatrenia je podľa predkladateľov efektívne a účelné vynakladanie finančných prostriedkov štátneho rozpočtu a tiež predchádzanie plytvaniu potravinami a zároveň aj zabezpečenie zodpovedného prístupu rodičov k výchove, výžive a vzdelávaniu svojich detí. 

Vyčlenenie financií

Na základe dohody so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) štát poskytne mestám a obciam v súvislosti so zavedením obedov zadarmo na školách navyše financie na technické a personálne zabezpečenie tohto opatrenia. Podľa poslanca Tomáša tak ministerstvo financií vyčlení popri dotácii, ktorá sa na obedy zadarmo odhaduje vo výške 80 až 120 miliónov eur v závislosti od počtu detí, ktoré o obedy prejavia záujem, ešte aj financie na technické vybavenie jedální. Malo by ísť o dva milióny eur. 

A zároveň ministerstvo práce zo svojej kapitoly vyčlení prostriedky na finančnú pomoc pre personálne kapacity. Malo by ísť o 1000 ľudí, ktorí budú ako pomocné sily pomáhať v jedálňach. Ministerstvo práce zabezpečí ich plat a plus ešte dá zriaďovateľom 60 eur na osobu na ďalšie výdavky, ktoré by s tým súviseli.

Súčasťou dohody pri tomto opatrení so ZMOS je podľa Tomáša aj to, že združenie zabezpečí jeho zavedenie do praxe. Zároveň ZMOS prisľúbil, že ak sa vyskytnú školy, kde bude výška dotácie na obed viac ako 1,20 eura, nebudú žiadať od rodičov doplatenie rozdielu. Pretože pri sume dotácie od štátu vo výške 1,20 eura sa podľa Tomáša vychádzalo z priemeru doplatku rodičov za obed.

Hlasovanie

Návrh prv musel prejsť skrátenou legislatívnou lehotou, ktorú poslanci schválili. Zo 145 prítomných poslancov boli za 80 zákonodarcovia, proti bolo 43 a zdržalo sa 22 poslancov. Následne sa schválili pozmeňujúci návrh smeráka Erika Tomáša a zo spoločnej správy výborov. Poslanci rovno posunuli návrh do tretieho čítania, kde hlasovali o návrhu ako celku. Zo 144 prítomných bolo za prijatie návrhu 99 poslancov. Išlo o všetkých členov klubu Smer, SNS a takmer celého Mostu-Híd, okrem Martina Fedora, ĽS NS a Sme rodina, plus nezaradení poslanci Rastislav Holúbek, Peter Marček, Martina Šimkovičová, Marek Maďarič a Alena Bašistová.

Proti bolo 20 poslancov - išlo o všetkých prítomných liberálov. Hlasovania sa zdržali všetci prítomní poslanci z klubu OĽaNO a nezaradení poslanci Zsolt Simon, Igor Janckulík, Lucia Žitňanská, Miroslav Belbavý, Jozef Mihál, Viera Dubačová, Simona Petrík, Richard Vašečka, Katarína Macháčková a Oto Žarnay. Neprítomných bolo šesť poslancov. 

Autor: TASR/PH

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …