Paríž rozšíri zákaz fajčenia v parkoch, zmenili sa aj pravidlá na párty pláži na Malorke

1. 6. 2019 11:30

Vedenie francúzskej metropoly Paríž sa rozhodlo spojiť začiatok tohtoročnej letnej sezóny s výrazným rozšírením zákazu fajčenia vo verejných parkoch. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie parížskej radnice.

Paríž rozšíri zákaz fajčenia v parkoch, zmenili sa aj pravidlá na párty pláži na Malorke
Foto: SITA
Popis: Ľudia si väčšinou dávajú za predsavzatia povrchné a viditeľné veci, akými sú napríklad prestať fajčiť.

Fajčenie bolo dosiaľ v Paríži zakázané v šiestich parkoch, zatiaľ čo po novom ich bude až 52. Z celkovej rozlohy priestranstiev s verejnou zeleňou však stále pôjde len desať percent.

Rozšírenie zákazu má platiť od 8. júla. Nepostihne pritom väčšie parky, ako sú Luxemburská či Tuilerijská záhrada v centre mesta.

Parížska radnica ubezpečila, že porušovatelia budú v prvých týždňoch iba upozorňovaní a nebude im hroziť postih. Neskôr už musia rátať s pokutou vo výške 38 eur.

Zmenili sa aj pravidlá v baroch na párty pláži na Malorke

Bary a kluby na vykričanom dlhom pásme pieskových pláží Platja de Palma na španielskom ostrove Malorka navštívili pred tohtoročnou letnou párty sezónou policajní inšpektori.

Nepáčilo sa im všetko, čo tam videli, poznamenáva agentúra DPA. Pásmo pláži sa nachádza len desať kilometrov južne od Palmy de Mallorca, metropoly ostrova v západnej oblasti Stredozemného mora.

Od 1. apríla musia párty bary v určitých zónach dodržiavať nové pravidlá zamerané na potlačenie neprimeraného správania turistov. Polícia z hlavného mesta skontrolovala za posledných niekoľko dní 245 podnikov.

Zistila takmer 60 prípadov porušenia predpisov a vydala výzvy na zaplatenie pokút, uviedla v piatok na Facebooku.

Bary a kluby v hlavných oblastiach zábavy sú teraz povinné oddeliť svoje priestory od cesty, aby tak dovolenkárom zabránili konzumovať jedlo a alkoholické drinky na kraji chodníka.

Navyše je zakázaná aj reklama na alkoholické nápoje.

Hovorca miestnej polície pre DPA povedal, že 45 podnikov robilo ilegálnu reklamu alkoholu, desiatim chýbali označenia, dva nemali bariéru medzi svojím priestorom a ulicou a jeden podnik mal reklamu so sexuálnym obsahom.

Jeden turista už dostal pokutu 50 eur za ilegálny nákup u pouličného predajcu, dodal policajný hovorca. Podľa miestnych médií môže pokuta pre podniky dosiahnuť až sumu 3000 eur.

Polícia oznámila, že v zóne nazývanej "párty míľa" bude robiť kontroly celé leto.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …