Paríž horí! Multikultúrne Francúzsko to akosi nezvláda

    0
    Scény horiacich áut a pouličných nepokojov neboli ani v minulosti na parížskych predmestiach ničím ojedinelým (Autor: TASR)

    Stovky mladíkov s kapucňami na hlavách a šatkami na tvárach, ktoré ich majú chrániť pred slzotvorným plynom, ničia ulice parížskych predmestí už od začiatku februára a pribúdajú aj vraky zhorených áut zdemolovaných rozvášneným davom. Napriek opakovaným zásahom polície sa nedarí situáciu dostať pod kontrolu. Nepokoje vypukli, keď sa na verejnosť dostala správa o tom, že policajti pri zatýkaní znásilnili obuškom 22-ročného černošského mladíka.

    Pravdivosť týchto informácií o údajnej policajnej brutalite voči mladíkovi tmavej pleti sa zatiaľ nepotvrdila a je vo fáze vyšetrovania, ale už stihli vyvolať nepokoje, ktoré podľa viacerých zahraničných médií môžu prerásť do pouličných bojov podobných tým z roku 2005.

    Nepokoje sa začali 2. februára na parížskom predmestí Aulnay-sous-Bois a pomerne rýchlo sa rozšírili nielen do ďalších častí francúzskej metropoly, ale aj do iných miest, ako napríklad Lille či Marseille. Protestujúca mládež chce údajne dosiahnuť spravodlivosť pre spomínaného 22-ročného mladíka tmavej pleti, ktorý sa vraj stal obeťou policajnej šikany a brutality pri zatýkaní.

    Zapaľovanie odpadkových košov a áut stojacich na uliciach nie je nič nové a niekoľko prípadov sa objavilo aj teraz. Od začiatku súčasných protestov proti údajnej policajnej brutalite zhoreli na parížskych predmestiach desiatky áut. Rozbité výklady obchodov a zničené zariadenia kaviarní či reštaurácií sú, žiaľ, samozrejmosťou a to všetko sa stále viac približuje k turistami vyhľadávanému srdcu francúzskej metropoly.

    Ozveny minulosti

    Podľa policajných záznamov sa spočiatku do nepokojov zapojilo až 2 000 ľudí, ktorí požadovali spravodlivosť pre černošského mladíka Théa, údajne znásilneného obuškom pri zatýkaní. Účastníkov protestov je po takmer dvoch týždňoch neustálych nočných nepokojov a stretov s políciou menej, ale sú stále bližšie k centru Paríža.

    Francúzske úrady na čele s prezidentom Francoisom Hollandom sa obávajú, že by mohlo dôjsť znova k rozsiahlym nepokojom tak ako pred dvanástimi rokmi, keď v uliciach zhoreli stovky áut a polícia vtedy zatkla 6 000 ľudí podozrivých z podnecovania a účasti na násilných protestoch.

    Teraz sa situácia môže podľa polície ľahko zopakovať a prezident Hollande spolu s vládou robia všetko, aby tomu zabránili. Vyjadrenie podpory obeti údajnej policajnej brutality je jednou zo zbraní, ktorou chce hlava štátu upokojiť situáciu, ale ani to, zdá sa, nezaberá.

    Preferencie súčasnej francúzskej hlavy štátu klesajú aj bez takýchto nežiaducich masových protestov. Boli to práve tvrdé zákroky proti účastníkom protestov, ktoré Nicolasa Sarkozyho katapultovali až do Elyzejského paláca.

    - Reklama -