Pápeža sa pýtali na Salviniho

3. 6. 2019 8:00

Pápež František vyzval v nedeľu Európsku úniu, aby držala pohromade a oživila ideály svojich zakladateľov. Ideológie a politici šíriaci strach podľa neho ohrozujú jej samotnú existenciu ako jednotného bloku, informovali agentúry Reuters a AP.

Pápeža sa pýtali na Salviniho
Foto: TASR
Popis: Na kombosnímke zľava Matteo Salvini a pápež František

Pápež novinárom na palube lietadla, ktorým sa vracal do Ríma z trojdňovej návštevy Rumunska, poskytol svoje prvé vyjadrenie k európskym otázkam od nedávnych volieb do Európskeho parlamentu.

Ak Európa nebude opatrná, vyschne

František, ktorý dostal otázky o týchto voľbách, talianskom krajne pravicovom lídrovi Matteovi Salvinim i iných európskych témach, vyzval veriacich, aby sa modlili za európsku jednotu, a neveriacich, aby v ňu dúfali "z hĺbky svojho srdca".

"Ak Európa nebude opatrná pri budúcich výzvach, potom Európa vyschne. Európa prestáva byť 'Matkou Európou' a stáva sa 'Starou matkou Európou'. Zostarla. Stratila cieľ spolupráce," povedal pápež.

"Niekto by sa mohol pýtať: Je toto možno koniec 70-ročného dobrodružstva?" 

Pre pápeža je takmer nemožné pochopiť taliansku politiku

František sa vyhol priamej kritike Salviniho, lídra pravicovo-populistickej strany Ligy Severu, ktorý sa s ním často dostáva do sporu v otázkach migrácie.

Povedal len, že dôvodom, prečo sa dosiaľ nestretli, je to, že Salvini ešte nepožiadal o audienciu. Pápež tiež zdôraznil, že jeho slová sú mienené ako všeobecné vyjadrenia o Európe, nie konkrétne o Taliansku.

Podľa vlastných slov je preňho takmer nemožné pochopiť taliansku politiku.

"Musíme pomôcť politikom, aby boli poctiví. Nemali by viesť kampane pod nečestnými heslami, s falošnými obvineniami, očierňovaním, škandálmi," uviedol.

"Mnohokrát rozosievajú nenávisť a strach. Politik by nikdy nemal rozosievať nenávisť a strach, len nádej," vyhlásil.

Kritizoval fundamentalistických a tradicionalistických katolíkov

"Prosím, nedopusťme, aby Európu premohol pesimizmus alebo ideológie, pretože na Európu momentálne neútočia delá alebo bomby, ale ideológie - ideológie, ktoré nie sú európske, ktoré pochádzajú buď zvonka, alebo od malých skupín v Európe," dodal.

František apeloval na Európanov, aby pamätali na to, ako bol ich kontinent rozdelený a bojovný v rokoch pred oboma svetovými vojnami v 20. storočí: "Prosím, nevracajme sa k tomu. Poučme sa z dejín. Nespadnime do rovnakých ťažkostí," citoval ho Reuters.

Podľa AP pápež tiež na tlačovej konferencii kritizoval fundamentalistických, tradicionalistických katolíkov, ktorí podľa neho uviazli v minulosti. Skutočná tradícia "je vždy v pohybe," zdôraznil a dodal: "Tradícia je zárukou pre budúcnosť, a nie nádoba pre popol."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

MEGAPROCES pokračuje: V pondelok sa na súde v kauze vraždy očakáva výpoveď podnikateľov Bödöra a Haščáka

20:20 MEGAPROCES pokračuje: V pondelok sa na súde v kauze vraždy očakáva výpoveď podnikateľov Bödöra a Haščáka

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali pred senátom Špecia…