Pápež vyzval na evakuáciu utečencov ohrozovaných konfliktom v Líbyi

28. 4. 2019 21:00

Pápež František vyjadril v nedeľu znepokojenie nad "veľmi vážnou" situáciou, v ktorej sa ocitli utečenci zadržiavaní v táboroch na území Líbye po tom, ako v tejto krajine opäť vypukli boje. Zároveň vyzval na urýchlený presun ohrozených osôb do bezpečia, informovala tlačová agentúra DPA.

Pápež vyzval na evakuáciu utečencov ohrozovaných konfliktom v Líbyi
Foto: TASR
Popis: Pápež František
reklama

"Naliehavo vás žiadam, aby ste sa pripojili k mojej modlitbe za utečencov v internačných strediskách v Líbyi, ktorých situáciu, už aj tak veľmi vážnu, robí ešte nebezpečnejšou prebiehajúci konflikt," vyhlásil najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi, ktorý predtým predniesol pred veriacimi na vatikánskom Námestí sv. Petra modlitbu Raduj sa nebies kráľovná.

"Žiadam, aby obzvlášť ženy, deti a chorí ľudia mohli byť evakuovaní čo najskôr cez humanitárne koridory," dodal František.

Talianske ministerstvo vnútra v piatok oznámilo, že nadchádzajúci pondelok má byť zriadený humanitárny koridor, ktorý umožní letecký presun 147 žiadateľov o azyl z Líbye do Talianska.

Najnovšie násilie v Líbyi vypuklo 4. apríla, keď sily podporujúce vládu so sídlom na východe krajiny začali ofenzívu s cieľom dobyť hlavné mesto Tripolis, pôsobisko konkurenčného, medzinárodne uznávaného vedenia. Podľa tohtotýždňových údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si tieto boje vyžiadali najmenej 278 mŕtvych a 1332 zranených.

Pápež František tiež podľa vyhlásenia Vatikánu daroval 500.000 dolárov zo zbierky známej ako Svätopeterský halier na pomoc migrantom v Mexiku. Peniaze majú byť využité na projekty miestnych diecéz a kongregácií, ktorých cieľom je zabezpečiť migrantom stravovanie, ubytovanie a iné základné potreby, uviedla tlačová agentúra AP.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…