Pápež varoval pred pokračovaním násilia v pásme Gazy

16.5.2018 15:20

Pápež František v stredu počas tradičnej generálnej audiencie vyjadril znepokojenie z násilností a napätia vo Svätej zemi a na Blízkom východe. Upozornil, že špirála násilia vždy odďaľuje cestu k mieru, dialógu a rokovaniam.

Pápež varoval pred pokračovaním násilia v pásme Gazy
Foto: TASR
Popis: pápež František

Týmito slovami pápež podľa agentúry Vatican News reagoval na násilnosti, ktoré vypukli na hraniciach palestínskeho pásma Gazy a Izraela v pondelok, pričom si vyžiadali životy najmenej 60 Palestínčanov a najmenej 2700 zranených. Palestínske demonštrácie sa konali v súvislosti so 70. výročím vzniku Izraela a otvorením veľvyslanectva USA v Jeruzaleme, kam sa presťahovalo z Tel Avivu.

Pápež v reakcii na vlnu násilností uviedol, že pociťuje veľkú bolesť kvôli mŕtvym a raneným. Ubezpečil, že sa modlí a súcíti s tými, ktorí trpia. Súčasne pripomenul, že použitie sily nikdy nevedie k mieru, lebo "vojna plodí vojnu, násilie plodí násilie". Pápež preto vyzval zainteresované strany a medzinárodné spoločenstvo, aby obnovili svoj záväzok "podporovať dialóg, spravodlivosť a mier".

Okrem toho František pripomenul, že vo štvrtok sa v moslimskom svete začína posvätný pôstny mesiac ramadán. V tejto súvislosti vyjadril želanie, aby moslimom "tento čas modlitieb a pôstu pomohol nájsť cestu k Bohu, ktorá je cestou pokoja".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

16:05 Nový predseda parlamentu? Dankov favorit na jeho nástupcu prehovoril

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko pripustil odchod z čela parlamentu. Na poste šéfa …