Pápež reaguje na Salviniho. Vyzýva na pomoc najzraniteľnejším

8. 7. 2019 17:32

Pápež František v pondelok odslúžil vo Vatikáne omšu venovanú migrantom a ľuďom, ktorí sa im snažia poskytnúť pomoc. Omša sa konala pri príležitosti šiesteho výročia pápežovej cesty na juhotaliansky ostrov Lampedusa, na ktorom sa v posledných rokoch vylodili desiatky tisíc utečencov zo severnej Afriky. Mnohí ďalší počas cesty zahynuli.

Pápež reaguje na Salviniho. Vyzýva na pomoc najzraniteľnejším
Foto: TASR
Popis: migranti
reklama

František v omši vyzýval na pomoc tým "najslabším a najzraniteľnejším".

Migranti sú podľa jeho slov "symbolom" všetkých ľudí, ktorí sú z dnešnej globalizovanej spoločnosti vylúčení a ocitli sa na jej okraji.

Loď talianskej pobrežnej stráže pláva vedľa záchrannej lode Sea-Watch 3 pri pobreží malého talianskeho ostrova Lampedusa pri Sicílii. Zdroj: TASR

Na omši vo vatikánskej Bazilike svätého Petra sa zúčastnilo približne 250 ľudí vrátane migrantov, dobrovoľníkov a zástupcov cirkevných organizácií či organizácií na pomoc utečencom. Omšu odvysielala aj televízia, novinári ani široká verejnosť sa na nej však zúčastniť nemohli.

Pápež uviedol, že "nikto nie je výnimkou", ak ide o pomoc pre migrantov.

Ako píše Reuters, nepriamo tak reagoval na tvrdý postoj talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho k záchranným plavidlám humanitárnych organizácií.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini je tvrdý odporca migrácie. Zdroj: TASR

Salvini totiž v júni vydal dekrét, ktorý umožňuje udeliť pokutu až do 50 000 eur kapitánovi, majiteľovi a prevádzkovateľovi plavidla, ak "vpláva do talianskych teritoriálnych vôd bez povolenia".


Salviniho nariadenia ovplyvnili i záchrannú loď Alan Kurdi nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Eye. Tá minulý piatok zachránila skupinu migrantov pri brehoch Líbye a pôvodne chcela zakotviť na ostrove Lampedusa, no v sobotu zmenila kurz a vydala sa smerom k Malte.

Maltská vláda v nedeľu oznámila, že prijme 65 migrantov, ktorých okamžite presídlia do iných krajín Európskej únie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…