Pápež pricestoval do Japonska a vyzval na jadrové odzbrojenie

23. 11. 2019 17:34

Pápež František pricestoval v sobotu do Tokia, kde sa začína druhá časť jeho aktuálneho ázijského turné. V Japonsku zostane do utorka 26. novembra, píše agentúra AFP.

Pápež pricestoval do Japonska a vyzval na jadrové odzbrojenie
Foto: TASR
Popis: Pápež František počas stretnutia s biskupmi v Tokiu 23. novembra 2019.
reklama

Pápež krátko po pristátí na letisku v Tokiu, kam priletel po návšteve Thajska, apeloval v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní.

"Čoskoro navštívim Nagasaki a Hirošimu, budem sa modliť za obete katastrofického bombardovania týchto dvoch miest a zopakujem vaše vlastné výzvy na jadrové odzbrojenie," povedal František po uvítacom obrade.

Zhodenie jadrových bomb na tieto dve mestá označil za "tragickú udalosť v ľudskej histórii". Návštevu Hirošimy i Nagasaki má 82-ročný pápež argentínskeho pôvodu na programe v nedeľu.

Zhodenie amerických atómových bômb na tieto mestá v auguste 1945 si vyžiadalo najmenej 214.000 mŕtvych a prispelo k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí - niekoľko mesiacov po tom, ako v Európe kapitulovalo nacistické Nemecko.

V pondelok 25. novembra sa hlava katolíckej cirkvi stretne s cisárom Naruhitom, premiérom Šinzóom Abem a na štadióne v Tokiu bude celebrovať omšu.

Pápež sa v krajine vychádzajúceho slnka stretne aj s obeťami zemetrasenia z roku 2011 a následnej vlny cunami, ktoré zasiahli severovýchod Japonska a vyžiadali si 18.500 obetí na životoch.

Živel zároveň spôsobil katastrofu atómovej elektrárne vo Fukušime. Ide o tretiu pápežovu cestu do Ázie a jeho 32. zahraničnú cestu. Prichádza ho do dvoch krajín s katolíckou menšinou, ktoré pápež nenavštívil od 80. rokov 20. storočia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Boris Kollár opäť predseda? Jednoznačne! Hnutie sa "neštiepi, ale je pevné ako jedna skala", uviedol líder

13:20 VIDEO Boris Kollár opäť predseda? Jednoznačne! Hnutie sa "neštiepi, ale je pevné ako jedna skala", uviedol líder

AKTUALIZOVANÉ Post predsedu hnutia Sme rodina potvrdil Boris Kollár. Členovia hnutia ho zvolili na s…