Pápež po útokoch na tankery vyzval na zmiernenie napätia v oblasti Blízkeho východu

16. 6. 2019 17:55

Pápež František vyzval v nedeľu na zdržanlivosť a zmiernenie napätia v oblasti Blízkeho východu. Uviedol to po štvrtkovom útoku na tankery v Perzskom zálive, ktorý vyvolal obavy z vypuknutia rozsiahlejšej konfrontácie v regióne, napísala agentúra Reuters.

Pápež po útokoch na tankery vyzval na zmiernenie napätia v oblasti Blízkeho východu
Foto: TASR
Popis: pápež František

Vyjadrenie zaznelo počas pápežovej nedeľňajšej návštevy v stredotalianskom meste Camerino. Hlava katolíckej cirkvi má podľa vlastných slov obavy z potenciálnych následkov útoku na tankery. 

"Pozývam všetkých, aby využili nástroje diplomacie na vyriešenie komplexných problémov v sporoch na Blízkom východe. Opäť úprimne apelujem na medzinárodné spoločenstvo, aby vynaložilo všetko úsilie na podporu dialógu a mieru," povedal pápež v Camerine, kde slúžil omšu za účasti niekoľkých tisícok veriacich. 

Počas jednodňovej návštevy v tomto univerzitnom mestečku v regióne Marche si František prezrel aj miestnu katedrálu, ktorú vážne poškodila séria zemetrasení z rokov 2016. Pápež mal pri tom z bezpečnostných dôvodov na hlave bielu hasičskú helmu.

Vstúpil aj do najviac poškodenej časti mestského centra, ktoré je uzavreté pre verejnosť a stretol sa s rodinami, ktoré v dôsledku zemetrasenia musia stále žiť v provizórnych náhradných príbytkoch. 

František sa počas návštevy snažil povzbudiť miestnych obyvateľov, ktorí sú frustrovaní z pomalého tempa rekonštrukčných prác. "Spomínanie nám dáva silu nevzdávať sa," vyhlásil pápež, ktorého citovala agentúra DPA. 

Terčom štvrtkového útoku v Ománskom zálive, pri ktorom boli údajne použité námorné míny, sa stali dva tankery. Na lodiach došlo k explóziám a požiarom a ich posádky museli evakuovať. 

Washington obvinil z útoku na tankery Teherán, ktorý však akúkoľvek zodpovednosť popiera. K udalosti došlo v čase stupňujúceho sa napätia medzi Spojenými štátmi a Teheránom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval  vtedajšiemu premiérovi Ficovi

14:11 Danko po takmer dvoch rokoch od vraždy Kuciaka prelomil mlčanie. Akú prosbu adresoval vtedajšiemu premiérovi Ficovi

Predseda SNS Andrej Danko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prosil…