Pápež o migrantoch: Je to nespravodlivosť, čo ich nevpúšťa do miest. Ocitajú sa pred múrmi ľahostajnosti

25. 12. 2019 13:35

Pápež František vyzval v stredu vo svojom tradičnom vianočnom posolstve na mier vo svete. V príhovore na vatikánskom Námestí sv. Petra vyjadril nádej na skoré ukončenie vojny v Sýrii a apeloval na vyriešenie ďalších konfliktov a kríz na Blízkom východe, v Afrike, na Ukrajine i americkom kontinente. Žiadal tiež lepšiu ochranu utečencov, informovali agentúry DPA a AFP.

Pápež o migrantoch:  Je to nespravodlivosť, čo ich nevpúšťa do miest. Ocitajú sa pred múrmi ľahostajnosti
Foto: TASR
Popis: Na snímke pápež František udeľuje apoštolské požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu) z balkóna vatikánskej Baziliky sv. Petra v stredu 25. decembra 2019.
reklama

Pápež vystúpil s príhovorom z balkóna vatikánskej Baziliky sv. Petra, po ktorom veriacim udelil apoštolské požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

Milovaný sýrsky ľud stále nevidí koniec nepriateľstvám

Vo svojom prejave poukázal na tmu, ktorá panuje v ľudských srdciach i medziľudských vzťahoch, zdôraznil však, že Kristovo svetlo je jasnejšie.

"Sú tmy v ekonomických, geopolitických a ekologických konfliktoch, no väčšie je svetlo Krista," citoval ho spravodajský portál Vatican News.

"Nech je Kristus svetlom pre toľko detí, ktoré trpia vojnou a konfliktami na Blízkom východe a v rôznych krajinách sveta. Nech je útechou pre milovaný sýrsky ľud, ktorý stále nevidí koniec nepriateľstvám, ktoré drancovali krajinu v tomto desaťročí," povedal František.

Odsúdil tiež útoky na kresťanov

"Nech otrasie svedomiami ľudí dobrej vôle. Nech inšpiruje dnes vládnych predstaviteľov a medzinárodné spoločenstvo nájsť riešenia, ktoré zaistia bezpečnosť a pokojné spolužitie národov tohto regiónu a ukončia ich nevýslovné utrpenia."

"Vykupiteľ sveta nech je svetlom pre drahú Ukrajinu, ktorá túži po konkrétnych riešeniach pre trvalý pokoj," uviedol pápež. Odsúdil tiež útoky na kresťanov zo strany extrémistických skupín v západnej Afrike.

Ježiš by mal byť svetlom pre celé zranené ľudstvo

František sa pri príležitosti Prvého sviatku vianočného modlil za tých, ktorí "trpia v dôsledku násilia, prírodných katastrof alebo epidémií", ako aj ľudí, ktorí musia v dôsledku nespravodlivostí emigrovať v nádeji na bezpečný život.

"Je to nespravodlivosť, čo ich núti prechádzať púšte a moria, premenené na cintoríny," vyhlásil.

"Je to nespravodlivosť, čo ich núti podstúpiť nevýslovné formy zneužívania, otroctvo každého druhu a mučenie v neľudských záchytných táboroch. Je to nespravodlivosť, čo ich nevpúšťa do miest, kde by mohli mať nádej na dôstojný život, a namiesto toho sa ocitajú pred múrmi ľahostajnosti."

Ježiš by mal byť "svetlom pre celé zranené ľudstvo" a "zmäkčiť naše srdce, často zatvrdnuté a egoistické" a urobiť nás "nástrojmi svojej lásky", doplnil František so želaním, aby Kristus "v tento sviatočný deň daroval všetkým svoju nehu a rozjasnil tmy tohto sveta".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…