Pápež František: Civilizácia potrebuje energiu, ale používanie energie nemá civilizáciu zničiť

14.6.2018 6:00

Pápež František predniesol minulý víkend vo Vatikáne príhovor k publiku, ktoré tvorili predstavitelia šiestich ropných spoločností. Päťdesiatka priemyselníkov sa tam prvýkrát stretla v rámci sympózia organizovaného Pápežskou akadémiou vied a Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj na tému prechodu k novým energetickým zdrojom a starostlivosti o spoločný dom. V obsiahlom prejave načrtol pápež kresťanský pohľad na energetickú problematiku vyjadrený v posledných dvoch sociálnych pápežských encyklikách s názvom Caritas in veritate a najmä Laudato si’.

Pápež František: Civilizácia potrebuje energiu, ale používanie energie nemá civilizáciu zničiť
Foto: SITA
Popis: Pápež František

Pápež začal svoju reč slovami, že vedecko-technický pokrok umožňuje čoraz rýchlejšiu komunikáciu. „Správa, či už pravdivá, alebo falošná, idea, či už dobrá, alebo zlá, alebo metóda, či už účinná, alebo scestná, sa rozšíri v priebehu niekoľkých sekúnd,“ uviedol s tým, že aj ľudia sa môžu stretávať a vymieňať tovar medzi kontinentmi v takých rytmoch, rýchlostiach a intenzitách, aké boli doteraz nepredstaviteľné.

Ako zdôraznil pápež František podľa servera RadioVaticana.cz, tento pohyb masy informácií, osôb a vecí si vyžaduje veľa energie a existuje príliš mnoho tých, ktorí nemajú prístup k elektrickej energii. „Hovorí sa v tejto súvislosti dokonca o viac ako jednej miliarde ľudí,“ dodal s tým, že existuje falošný predpoklad, že je k dispozícii neobmedzené množstvo energie a zdrojov, že ich obnova je otázkou krátkeho času a že negatívne dôsledky manipulácie s prirodzeným poriadkom vecí príroda dokáže ľahko absorbovať.

Energetická otázka sa tak podľa jeho slov stala jedným z hlavných teoretických, ako aj praktických problémov medzinárodného spoločenstva. „Od prístupu k tejto otázke závisí kvalita života aj to, či sa nám podarí reálne vyriešiť konflikty v rôznych častiach sveta alebo či im v súvislosti s hlbokými ekologickými nerovnosťami a nedostatočným prístupom k energii poskytneme ďalšie palivo, aby naďalej horeli a ničili sociálnu stabilitu a ľudské životy,“ pokračoval.

Pápež v tejto súvislosti zdôraznil nevyhnutnosť dlhodobej globálnej stratégie a spolupráce všetkých ľudí dobrej vôle. Za žiaducu označil Parížsku dohodu o zmene klímy z roku 2015, ktorá odporúča znižovanie spotreby fosílnych palív s cieľom obmedziť rast globálneho otepľovania spôsobeného škodlivými emisiami.

„Znepokojujúce je aj hľadanie ďalších rezerv fosílnych palív, hoci Parížska dohoda o zmene klímy jasne nabáda na obmedzovanie ich ťažby. Preto je potrebné, aby spoločne diskutovali priemyselníci, investori, bádatelia aj spotrebitelia o prechode na alternatívne zdroje a o ich ďalšom hľadaní. Civilizácia potrebuje energiu, ale používanie energie nemá civilizáciu zničiť.“

Energetická transformácia smerom k čistým a obnoviteľným zdrojom je podľa pápeža Františka vecou zodpovednosti. „Tú máme voči miliónom našich bratov a sestier vo svete, voči chudobným krajinám a budúcim generáciám,“ uzavrel.

Celý text nájdete na webe RadioVaticana.cz.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…