Pápež: Emigrácia a nízka pôrodnosť rozprestreli nad Európou ľadovú oponu

5.5.2019 17:00

Pápež František v nedeľu na úvod návštevy Bulharska vyzval európskych lídrov, aby sa zaoberali nerovným prerozdelením bohatstva a nízkou pôrodnosťou, ktorá podľa neho vytvorila medzi bohatšími a chudobnejšími štátmi Európy "železnú oponu" a má za následok i zvýšenú emigráciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pápež: Emigrácia a nízka pôrodnosť rozprestreli nad Európou ľadovú oponu
Foto: TASR
Popis: Na snímke sa pápež František modlí v pravoslávnom Chráme svätého Alexandra Nevského v rámci návštevy Bulharska v Sofii 5. mája 2019.

Spomínaný termín si pápež požičal od Winstona Churchilla, ktorý sa po druhej svetovej vojne vyjadril, že Európu rozdeľuje "železná opona". Tridsať rokov po páde komunizmu podľa neho európsky kontinent rozdeľujú nové druhy nerovností.

Pápež hovoril o demografickej zime

"Bulharsko, tak ako mnohé ďalšie európske krajiny, sa musí vyrovnať s tým, čo môžeme označiť len ako novú zimu — demografickú zimu, ktorá sa rozprestrela ako ľadová opona na veľkú časť Európy ako dôsledok úbytku dôvery v budúcnosť," povedal pápež vo svojom prejave v prezidentskom paláci v Sofii. 

Vyzval preto bulharských politikov, aby sa snažili vytvoriť podmienky, ktoré motivujú mladých ľudí, jednotlivcov i rodiny, zostať vo svojej vlasti, kde by mali možnosť viesť dôstojný život.

FOTO TASR: Na snímke pápež František reční pred pravoslávnym Chrámom svätého Alexandra Nevského v rámci návštevy Bulharska v Sofii 5. mája 2019.

Pokles pôrodnosti spolu s intenzívnou emigráciou spôsobil podľa pápeža vyľudnenie a opustenie mnohých dedín a miest.

Okrem toho sa Bulharsko musí vyrovnávať s fenoménom v podobe tých, "ktorí sa snažia vstúpiť na jeho územie, aby unikli vojnám a konfliktom alebo biede a pokúšajú sa za každú cenu dostať do bohatších oblastí Európy, aby tam našli nové príležitosti pre život alebo jednoducho bezpečný prístav".

Františkovi chcel bulharský premiér pripomenúť detstvo v Argentíne

Po príchode na letisko v Sofii najvyšší pontifex dostal od bulharského premiéra Bojka Borisova netradičný dar — bulharský jogurt, píše agentúra DPA.

FOTO TASR: Na snímke uprostred pápež František požehnáva deťom oblečeným v tradičných krojoch počas privítania po prílete na letisku v Sofii 5. mája 2019.

Borisov povedal, že si spomína, ako sa pápež raz v minulosti zmienil, že prvý raz o Bulharsku počul ešte ako malý chlapec v Argentíne, keď mu stará mama dala práve jogurt z tejto krajiny.

FOTO TASR: Na snímke druhý sprava pápež František, vpravo bulharský premiér Bojko Borisov počas privítania po prílete na letisku v Sofii 5. mája 2019.

Pápež dostal i bulharskú ružu — "symbol úsilia bulharského ľudu o mier" — a omofor, teda pruh látky väčšinou bielej farby s vyšívanými krížmi, ktorý je súčasťou liturgického odevu vysoko postavených pravoslávnych duchovných.

Bulharský prezident Rumen Radev mu daroval kríž vyrobený z orechového dreva. Hlava katolíckej cirkvi sa počas prvého dňa svojej cesty po Balkáne stretla s predstaviteľmi bulharskej pravoslávnej cirkvi.

FOTO TASR: Na snímke sprava pápež František a bulharský prezident Rumen Radev počas uvítacieho ceremoniálu v prezidentskom paláci v Sofii 5. mája 2019. 

Jedným z cieľov turné je aj zlepšenie vzťahov so zástupcami pravoslávnej cirkvi, ktoré je súčasťou snahy Vatikánu o zjednotenie východných a západných vetiev kresťanstva. V utorok pápež odcestuje do Severného Macedónska.

Bulharsko je najchudobnejšou krajinou EÚ

František je v poradí druhým pápežom, ktorý navštívil Bulharsko od roku 2002, keď tam zavítal Ján Pavol II. Pre Severné Macedónsko je návšteva najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi vôbec prvou.

Bulharsko, ktoré sa stalo členským štátom EÚ v roku 2007, je najchudobnejšou krajinou v EÚ.

Od pádu komunizmu odtiaľ emigrovali do západnej Európy za lepšími pracovnými podmienkami a vyšším životným štandardom už viac než dva milióny Bulharov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

0:00 Bolo to niečo rasistické, kajal sa kanadský premiér. Vytiahli na neho staré fotky aj video

Kanadský premiér Trudeau má problém. Magazín Time vyhrabal starú fotografiu, kde je prezlečený a hla…