Palestínčanom sa nedá veriť, pretože zabíjať Židov je súčasťou ich kultúry. A kto to robí, je medzi nimi oslavovaný ako hrdina, zaznelo z úst izraelského bezpečnostného analytika

17. 10. 2017 6:00

REPORTÁŽ Vysoká škola CEVRO Institut usporiadala v spolupráci s nadáciou Forum 2000 minulý týždeň v Prahe debatu na tému Demokracia vo vojne: Pokrivený obraz Izraela v západných demokraciách.

Palestínčanom sa nedá veriť, pretože zabíjať Židov je súčasťou ich kultúry. A kto to robí, je medzi nimi oslavovaný ako hrdina, zaznelo z úst izraelského bezpečnostného analytika
Foto: Hans Štembera
Popis: Izraelská vlajka
reklama

Vystúpil Amichai Magen z Izraela, hosťujúci profesor na Stanfordovej univerzite, vedúci magisterského programu diplomacie a konfliktnej štúdie na Lauderovej škole vládnutia, diplomacie a stratégie, ktorý vedie aj program na výskum vládnutia a politického násilia v Inštitúte pre boj proti terorizmu v Herzliyi.

Ďalším rečníkom bol Joshua Muravchik, neokonzervatívny spisovateľ a autor jedenástich kníh, viac ako 400 článkov v novinách, časopisoch a vedeckých časopisoch. V češtine vyšlo jeho najznámejšie dielo Nebe na zemi: Vzestup a pád socialismu.

Vystúpil aj Dan Schueftan, riaditeľ Centra národných bezpečnostných štúdií na Haifskej univerzite a konzultant izraelských rozhodovacích orgánov vrátane izraelského predsedu vlády, ministerstva zahraničia, ministerstva obrany, Izraelských obranných síl a Rady pre národnú bezpečnosť.

Akciu odštartoval český politik a diplomat Alexandr Vondra, ktorý povedal, že demokracia v Izraeli je ohrozovaná a je pod tlakom z mnohých strán. Dodal, že Izrael považuje za priateľa a nie je to záležitosť vzájomne výhodného obchodu. Muravchika označil za „klasického neokona“ a „bojovníka za slobodu“.

Diskusiu moderoval Tomáš Pojar, prorektor pre zahraničné vzťahy vysokej školy CEVRO Institut, ktorý pôsobil aj ako veľvyslanec ČR v Izraeli. Počas debaty po úvodných príspevkoch došlo aj k pomerne vyostreným situáciám a prestrelke medzi niektorými kritikmi Izraela z publika a panelistami, či je Izrael štát, ktorý praktizuje apartheid a porušuje ľudské práva.

Tomáš Pojar

Tomáš Pojar Zdroj: Hans Štembera

Európske elity majú samovražedné tendencie. Medzinárodná komunita je vtip, OSN ovládajú barbari

Dan Schueftan hovoril o tom, že zatiaľ čo Izrael má s európskymi krajinami pomerne dobré bilaterálne vzťahy (s výnimkou nepriateľského Švédska a Írska), umelecké, novinárske aj akademické elity v Európe a USA sú protiizraelské. Podľa neho ten, kto nie je hluchý a slepý, vie, že Izrael aj Európa majú spoločného nepriateľa, ktorý chce podmínovať naše spoločnosti.

Západné elity kritizujú Izrael, aj keď koná správne, správajú sa podľa neho voči židovskému štátu diskriminačne. Elity žijú v nereálnom svete a vo svojej fantázii.

Kultúra podľa neho vysvetľuje ľudské správanie a ide o najdôležitejší fenomén. Kto to tvrdí, je podľa Schueftana označovaný za rasistu. Západné elity sa držia prístupu, že nie je prípustné použiť silu, treba viesť dialóg v rámci „medzinárodnej komunity“. „Dialóg“ aj „medzinárodnú komunitu“ označil za vtip a za niečo, čo nemôže fungovať. „Skúste mať dialóg s Asadom, Husajnom, Arafatom...“ dodal.

Organizácia Spojených národov je podľa neho prevažne ovládaná barbarskými a nedemokratickými režimami, keď Saudská Arábia a Severná Kórea hovoria o ľudských právach.

Izrael musí podľa jeho slov používať silu ako odstrašujúci prostriedok, inak nebude existovať. Európa si myslí, že sila nefunguje, a zastáva kapitulantský postoj. Antisemitizmus vraj hrá pri kritike Izraela okrajovú rolu.

Podľa Schueftana je dnes v záujme Európy podporiť Izrael. Európske elity majú samovražedné tendencie a mýlia sa vždy – od appeasementu až po zmierovanie Sovietskeho zväzu a komunizmu. Západným elitám by podľa neho vyhovovalo, keby sa z Izraelčanov stali obete a utečenci, a potom by ich radi prijali v Európe. Podľa Schueftana však Izraelčania nechcú byť obeťami a chcú sa brániť. Mať na Blízkom východe mier nie je možné, čo je zrejmé už podľa toho, ako sa Arabi správajú k sebe – vojna všetkých proti všetkým.

Izrael ako belošský západný imperialista

Joshua Muravchik hovoril o tom, ako veľmi sa zmenil postoj Európanov k Izraelu od čias šesťdňovej vojny v roku 1967. Vtedy drvivá väčšina stála za Izraelom, dnes je to skôr naopak. Zmena postoja podľa neho nastala v sedemdesiatych rokoch. Uviedol príklad z mníchovskej olympiády, keď arabskí teroristi zavraždili izraelských športovcov, ale Nemci týchto teroristov čoskoro prepustili. Postup európskych štátov označil za appeasement.

Dôležitá bola aj ropná otázka. Západní lídri museli byť ústretoví k Arabom. A potom začali hľadať vznešené ospravedlnenie svojich nízkych cieľov. V teórii marxizmu sa triedny boj preniesol do utláčania farebných rás bielou rasou. V tomto smere sa z pohľadu marxistov stal z Izraela „biely západný utláčateľ“ „farebných“ Palestínčanov. „Nikto netrpel rukou bielych Európanov viac ako Židia,“ poznamenal Muravchik.

Pokiaľ ide o heslo „voľnosť, rovnosť, bratstvo“, tieto kritériá podľa neho spĺňa – je to slobodná krajina s veľkou slobodou, sociálnou rovnosťou (je vraj vzorom sociálnej spravodlivosti na Blízkom východe), rovnosťou mužov a žien či práv sexuálnych menšín. Pripomenul, že Izraelčania liečia zranených z vojny v Sýrii. Stotisíc Palestínčanov ročne sa chodí z území ovládaných palestínskou samosprávou liečiť do izraelských nemocníc. Podobné „bratstvo“ však Palestínčania Izraelčanom recipročne neponúkajú.

Podľa Muravchika sa líšia v postoji k Izraelu USA a Európa. Americká verejnosť je náboženskejšia a má pozitívny vzťah k židovskému náboženstvu. Okrem toho má aj pozitívny vzťah k zbraniam a podpore obrany. Republikáni sú proizraelskí, demokrati sú v otázke Izraela rozdelení – ľavica demokratov nie je proizraelská. Tomáš Pojar dodal, že 70 percent amerických Židov volí demokratov.

Mať deti a investovať do obrany a bezpečnosti

Amichai Magen sa zaoberal otázkou, ako môžu demokratické režimy bojovať s tyraniami. Izrael podľa neho rieši miernou cestou 99 percent konfliktov. Krajinu limituje fakt, že má nepriateľských susedov. Označil Izrael za „osamotenú bojujúcu demokraciu“ a hovoril o existenciálnej osamelosti. To sa však podľa jeho názoru začína vytrácať, pretože ľudia zo Západu konfrontovaní s teroristickými útokmi začínajú Izrael chápať a začínajú zažívať to isté, čo Izrael zažíva už desiatky rokov.

„Izrael zachraňuje životy Európanov každý deň,“ povedal Magen. Myslel tým, že izraelské tajné služby poskytujú informácie a skúsenosti tým európskym.

Odporučil princípy prežitia štátu. 1. Mať a plodiť deti – dáva to zmysel životu a prináša radosť zo života. 2. Investovať do bezpečnosti a obrany – pomôže to aj inováciám a high-tech (Izrael je v tomto odbore špičkou).

Potom prišli otázky z publika a ozvali sa kritici Izraela s tým, že izraelská politika na okupovaných územiach je opresívna a že dokonca aj medzi izraelskými vojakmi vzniklo hnutie Breaking the Silence, ktoré má prelomiť mlčanie o správaní izraelských vojakov k Palestínčanom. A že niet divu, že Palestínčania sa bránia, keď sú „okupovaní Izraelom“.

Padla aj otázka, prečo – keď si je Izrael taký istý, že sa správa humánne – odmieta vydať svojich predstaviteľov Medzinárodnému trestnému súdu (International Criminal Court). Správa Hospodárskej a sociálnej komisie OSN pre západnú Áziu (ESCWA) tvrdí, že Izrael uplatňuje voči Palestínčanom apartheid. Z apartheidu obviňuje Izrael aj držiteľ Nobelovej ceny za mier Desmond Tutu pochádzajúci z JAR.

Používanie slova apartheid vo vzťahu ku genocíde Židov

Magen povedal, že používanie slova apartheid uráža obete tohto režimu v Juhoafrickej republike. V Izraeli podľa neho netreba „prelomiť ticho“, pretože tam existuje pluralitná spoločnosť a každý môže povedať svoj názor.

Podľa Magena má síce divák v otázke apartheidu humanistické pohnútky, ale zlé informácie a „vymytý mozog“. Povedal mu, nech sa ide pozrieť do izraelských škôl alebo nemocníc. Apartheid je definovaný v medzinárodnom práve ako zločin proti humanite. Keď nemožno poraziť Izrael vojensky, ekonomicky a teroristicky, používa sa podľa neho propaganda. Používanie slova „apartheid“ implikuje, že Izrael pácha zločiny proti ľudskosti, takže nemá právo na existenciu a nakoniec tento postoj vedie ku genocíde Židov a štátu Izrael.

Dohodu o ICC nepodpísali ani USA a z ICC odchádzajú aj ďalšie štáty. ICC je podľa neho „beznádejne spolitizovaný“ – nerieši porušovanie ľudských práv v Rusku, Severnej Kórei alebo Číne a je ovládaný arabskými a islamskými krajinami.

Schueftan podotkol, že Izraelčania sú len ľudia, čiže aj vojaci robia chyby aj zločiny, ale k civilistom sa správajú najlepšie zo všetkých vojakov v histórii na celom svete. Palestínčania glorifikujú teroristov. Breaking the Silence je podľa neho proizraelská a nepriznáva, že Palestínčania páchajú teror. Hoci táto organizácia podľa jeho slov podkopáva bezpečnosť Izraela, môže slobodne pôsobiť.

Tomáš Pojar povedal, že za mnoho rokov, počas ktorých sa pohyboval v Izraeli, nikdy žiadnu „apertheidnú“ cestu oddelenú pre Židov a pre Arabov nevidel.

Aj Nemcov okupovali

Muravchik sa vyjadril k otázke okupácie palestínskych území. Prirovnal to k okupácii Nemecka zo strany USA po druhej svetovej vojne, čo bolo v sebaobrane, legálne a spravodlivé. Dodal, že Palestínčania považujú za okupované územia nielen tie, ktoré obsadila izraelská armáda po roku 1967, ale za okupáciu považujú aj existenciu Izraela.

Existencia izraelského a palestínskeho štátu, ktoré by vedľa seba žili v mieri, by bola ideálnym riešením, ale nie je to uskutočniteľné, pretože Palestínčania to nechcú, pretože neuznávajú existenciu Izraela a existenciu štátu Izrael považujú za „sionistickú inváziu“. Palestínčania chcú zničiť štát Izrael. Odmietli už niekoľko návrhov vrátane Obamovho návrhu.

Schueftan na otázku, ako sa cítia Palestínčania na okupovaných územiach, odpovedal, že asi ako Nemci po druhej svetovej vojne po tom, ako vyvolali barbarskú necivilizovanú vojnu. Cieľom Palestínčanov a Arabov bolo vo všetkých vojnách zničiť a zabiť Židov a zničiť Izrael.

Bol by za existenciu dvoch štátov, ale Palestínčania to nechcú. Chcú byť podľa neho parazitmi a obeťami. Palestínčania a skorumpovaná palestínska vláda (ktorá dostáva peniaze z EÚ) sa nikdy nevzdali cieľa zničiť Izrael. Podľa jeho slov sa nedá Palestínčanom veriť, pretože zabíjať Židov je súčasťou palestínskej kultúry, a kto zabíja Židov a pácha terorizmus, je medzi Palestínčanmi oslavovaný ako hrdina.

Izrael by mohol opustiť okupované územia, aby sa „nekontaminoval“ a Palestínčania ho demograficky neovládli. Niektorí Arabi sa už vzďaľujú od Palestínčanov a nechcú byť do ich „šialenej obsesie“ zaťahovaní – napríklad s Egyptom a Jordánskom má Izrael výborné vzťahy.

Tomáš Pojar na záver poznamenal, že takáto otvorená debata by nemohla prebehnúť na väčšine západných univerzít, v Česku je ešte sloboda, zatiaľ čo v západnej Európe občianske slobody miznú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…