Pacient je na chvoste záujmu, ročne sa premrhá 800 miliónov, tvrdí Copáková zo Siete. Prezradila aj presný recept pre slovenské zdravotníctvo

26. 2. 2016 9:00

NOVÉ TVÁRE V POLITIKE „Problémom Slovenska je, že až pričasto dostávajú priestor politici, ktorí mu škodia, namiesto tých, ktorí mu môžu pomôcť,“ hovorí lekárka Lucia Copáková pre ParlamentnéListy.sk. Ako novú tvár ju na kandidátku dostal samotný predseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Pacient je na chvoste záujmu, ročne sa premrhá 800 miliónov, tvrdí Copáková zo Siete. Prezradila aj presný recept pre slovenské zdravotníctvo
Foto: Archiv L. C.
Popis: Lucia Copáková

Prečo idete do politiky?

Chcem aktívne prispieť k reformovaniu zlyhávajúceho zdravotníctva.

Čo bude mať Slovensko alebo volič z toho, ak vy budete sedieť v parlamente?

#Sieť má jasný a zmysluplný plán v oblasti zdravotníctva a pokiaľ dostaneme od ľudí mandát, budem ho aj v mojom mene veľmi aktívne presadzovať.

Ako ste sa dostali na kandidátku?

Bolo to rozhodnutie predsedu a následne predsedníctva #Siete, ktoré si veľmi vážim a ďakujem za zvoliteľnú pozíciu číslo 17.

Ak sa stanete poslancom, na akú oblasť sa budete zameriavať?

Mojou oblasťou je a zostane zdravotníctvo. Túto oblasť poznám, aktívne v nej roky pôsobím a chcem, aby fungovala inak – lepšie ako doteraz.

Prečo by mal volič dať krúžok vám a nie niekomu inému?

Lebo súčasťou fungujúceho štátu je aj fungujúce zdravotníctvo, ktoré potrebujeme všetci. Aktuálne štatistiky veľmi výrazne poukazujú na zbytočné úmrtia v SR, ako aj na neustále sa zhoršujúcu kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

S kým z kandidátky máte najlepšie vzťahy?

Ak by som mala menovať všetkých, asi by nebol priestor pre ďalšie otázky.

Priznáte svoj majetok? Ste vlastníkom nejakých firiem, nehnuteľností alebo akcií? Čo konkrétne a v akej hodnote vlastníte?

Áno, priznám, považujem to za moju povinnosť. Vlastním jednoizbový a štvorizbový byt v Bratislave a chatu na Zemplínskej Šírave.

Z akých pomerov pochádzate?

Pochádzam z lekárskej rodiny.

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?

Tých úspechov je viacero, ale za taký naj považujem svoju rodinu – partnera a dcéru.

A naopak, čo bolo vaším najväčším neúspechom? Resp. čo vás najviac mrzí?

To, že som v živote urobila správne veci pre nesprávnych ľudí.

Ktorý politik Slovensku najviac škodí?

Problémom Slovenska je, že až pričasto dostávajú priestor politici, ktorí mu škodia, namiesto tých, ktorí mu môžu pomôcť.

Ktorý slovenský politik je najužitočnejší?

Záleží na uhle pohľadu.

Špecializujete sa na oblasť zdravotníctva. Ako by ste zhodnotili jeho súčasný stav?

Zdravotníctvo potrebuje reformy, a to akútne. Musí sa orientovať na pacienta, výstupy a najmä kvalitu poskytovaných služieb. Mám pocit, že v dnešnom zdravotníctve je pacient na chvoste záujmu a to je veľmi zlé.

Slovenské zdravotníctvo ste prirovnali k polymorbídnemu pacientovi... Vysvetlíte to konkrétnejšie?

Dnes sme svedkami mnohých negatívnych prvenstiev. Chýba nám primárna prevencia i nastavenie starostlivosti o chronických pacientov. Máme zlé motivácie v systéme, ktoré poskytovateľov vedú skôr k indukovanej zdravotnej starostlivosti. Chýbajú nám tlaky na výstupy, absentujú nám dáta, ktoré by boli v mnohom prínosom. Nemáme DRG, e-health. Naše zdravotníctvo je personálne poddimenzované, sestry nie sú adekvátne ohodnotené. Ročne sa v zdravotníctve premrhá 800 miliónov eur. Hospodári sa neefektívne. Chýbajú nám jasné a efektívne pravidlá, ako aj účelný spôsob ich vymáhania.

Myslíte si, že by bolo riešením zaviesť obdobný systém ako vo vyspelých krajinách ohľadom zdravotného poistenia? Priemerne zarábajúci by si platili základné poistenie, bohatší by mali nárok na špičkovú starostlivosť. Je Slovensko na takéto niečo pripravené?

Dáta o neformálnych platbách poukazujú na to, že pacienti rátajú s „bočnou“ platbou v zdravotníctve. Bohužiaľ, verejné zdroje sú obmedzené a je dôležité definovať presný zákonný nárok pacienta na bezplatnú zdravotnú starostlivosť . Od toho sa odvíja aj možnosť napr. dobrovoľného pripoistenia, čo v kladnom slova zmysle bude motivovať poisťovne k súťaži o poistencov a vytvorí im pridanú hodnotu.

Máte pripravenú koncepciu na zlepšenie stavu zdravotníctva na Slovensku?

Áno, máme jasný plán rozdelený do troch časových období. Do prvých 100 dní od nástupu do vlády zavedieme hmotnú zodpovednosť na všetkých úrovniach riadenia v zdravotníctve a zakážeme účasť schránkových firiem. Presadíme otvorené výberové konania na pozície riaditeľov nemocníc a ďalšie manažérske pozície podľa adekvátnej odbornosti a skúseností. Zavedieme centrálny nákup s benchmarkovaním jednotlivých položiek. Znížime mieru administratívnej záťaže jej delegovaním na pomocný personál, zabezpečíme spravodlivé a dôstojné podmienky zdravotníkov.

Do polovice volebného obdobia nastavíme minimálnu sieť zdravotníckych zariadení tak, aby pacient nemusel cestovať viac ako určitú vzdialenosť a čakať viac ako určitý čas. Zavedieme DRG, vypracujeme a presadíme plány pre osobitné skupiny. Zavedieme liberalizáciu voľnopredajných liekov. Do konca volebného obdobia presadíme e-health a jasne definované čakacie lehoty na zákroky i na vyšetrenia.

Ako vnímate štrajk zdravotných sestier na Slovensku?

Je mi ľúto, že zdravotné sestry boli dlhodobo odsúvané na vedľajšiu koľaj. Nemali vytvorený priestor pre otvorený dialóg a ich pripomienky boli často znevažované. Vyústenie do hromadných výpovedí sa preto dalo očakávať.

Myslíte si, že paralelné štrajky zdravotníckych pracovníkov a učiteľov mohli byť motivované aj politicky?

Nie.

Vyštudovali ste LFUK v Bratislave, v roku 2010 ste získali špecializáciu v odbore lekárska genetika a v roku 2012 aj špecializáciu v odbore finančný manažment v zdravotníctve, od roku 2010 vediete oddelenie lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave. Trúfli by ste si aj na post ministerky zdravotníctva?

Všetko záleží na mandáte, aký dostane #SIEŤ na svoj plán pre ľudí.

Ste veľmi aktívna aj ako blogerka – ostro kritizujete zdravotníctvo na Slovensku. Možno označiť konkrétnych politikov, ktorí sú za tento stav zodpovední?

Dnešné zdravotníctvo je aj vizitkou takmer nepretržitej osemročnej vlády Smeru, počas ktorej mala táto strana predsedu vlády, ministra financií i ministrov zdravotníctva a ani tak nedokázala zabezpečiť zmenu k lepšiemu. Nemožno ju preto očakávať ani po parlamentných voľbách, ak Smer ostane súčasťou vlády.

Ako vnímate „úplatkárske kauzy“ renomovaných lekárov, ktoré sa v ostatných mesiacoch objavili na Slovensku?

Ako systémovú chybu a dôsledok vysokého rizika zlyhania jednotlivca. Pacient mnohokrát nevie, na čo má nárok, a pri dnešnom zdravotníctve má pocit, že pokiaľ nezaplatí, nedostane adekvátnu zdravotnú starostlivosť. To považujem za tragické.

V súčasnosti je ďalším pálčivým problémom utečenecká kríza. Súhlasíte s postojom premiéra Roberta Fica alebo by ste navrhovali iné riešenie?

Mojou prioritou je zdravotníctvo a som presvedčená, že aj vláda by sa v prvom rade mala sústrediť na domáce úlohy.

Ak by ste sa prekrúžkovali do parlamentu, viete si predstaviť koalíciu so stranou Smer-SD?

Nie.


Lucia Copáková sa narodila 03. 05. 1981 v Michalovciach. Vyštudovala všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte univerzity Komenského v Bratislave, neskôr atestovala v odbore lekárska genetika. Venuje sa onkologickej genetike so zameraním na monogénové ochorenia, farmakogenetiku a hematoonkológiu. V roku 2012 ukončila štúdium finančný manažment v zdravotníctve so špecializáciou v Slovenskej zdravotníckej univerzite. V roku 2010 bola poverená vedím oddelenia lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave, na čele ktorého je ako primárka oddelenia doteraz. Je členkou SLS (Slovenská lekárska spoločnosť), SSLG (Slovenská spoločnosť lekárskej genetiky), EHA (Európska hematologická asociácia) a Lysk (Lymfómová skupina Slovenska). Pravidelne sa zúčastňuje odborných konferencií, prednášok a je aktívna v oblasti vedeckej a publikačnej činnosti. Žije v Bratislave s dcérou Elou a partnerom Andrejom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Anna Weiss
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…