PRIESKUM: Voľby by vyhral Smer. Bugár by skončil opäť mimo parlamentu

14.12.2018 16:20

Jedny voľby sa nám nezadržateľne blížia, kým na druhé máme čas ešte zhruba rok a štvrť. Ak by sa však parlamentné voľby konali v novembri, vyhrala by ich strana Smer, ktorá by mala mierne horšiu podporu voličov ako v roku 2016. Súčasnú koalíciu by ale nevytvorila. Najväčší prepad by mala jedna z koaličných strán.

PRIESKUM: Voľby by vyhral Smer. Bugár by skončil opäť mimo parlamentu
Foto: TASR
Popis: Béla Bugár

Podľa prieskumu agentúry Median by Smer vyhral s podporou 25 percent respodentov. Oproti minulému prieskumu rovnakej agentúry by si pohoršil o jedno percento. Nasledovala by SaS so 14,5 percenta hlasov a Matovičovo OĽaNO s podporou 10 percent.

V poradí štvrtá by skončila SNS s deviatimi percentami. Za nimi by sa umiestnilo Sme rodina a ĽSNS, ktoré by zhodne získali osempercentnú podporu. Do parlamentu by sa dostalo aj Hlinovo KDH, ktoré by podporilo sedem percent respondentov. Tým by sa uzavrel počet strán v parlamente, ktorých by podľa agentúry bolo sedem.

Do parlamentu by sa nedostala žiadna strana zastrešujúca maďarskú menšinu. Most-Híd, ktorý je v súčasnosti koaličnou stranou, by získal iba 4,5 percenta. Do hranice zvoliteľnosti by mu tak chýbalo pol percenta. Druhá maďarská strana, SMK by získala ešte menej, iba štyri percentá.

Do NR SR by sa podľa Medianu nedostali ani novovzniknuté strany. Spolu Miroslava Beblavého, rovnako aj Progresívne Slovensko Ivana Štefunku by podporilo zhodne 3,5 percenta ľudí. Spolu si oproti predchádzajúcemu prieskumu pohoršilo, kým Progresívne Slovensko si, naopak, polepšilo. Približne 2,5 percenta respondentov by volilo inú stranu, ako uvedené.

Reprofoto: Volebné preferencie  Zdroj: Median.sk

Oproti voľbám v roku 2016 si Smer pohoršil o viac ako tri percentá hlasov (25 / 28,3 %). Naopak, liberáli by si o dva a pol percenta polepšili (14,5 / 12,1 %) a matovičovci by mierne klesli (10 / 11 %). Najväčší rast podpory by malo KDH, ktoré v roku 2016 malo iba 4,9 percenta, kým teraz by ho podporilo sedem percent ľudí.

„Zaujímavý je pohľad na volebný potenciál jednotlivých politických strán. Najvyšším volebným potenciálom aj naďalej disponuje strana Smer. V prípade, že by sa opozičným stranám SaS alebo OĽaNO podarilo mobilizovať všetkých svojich potenciálnych voličov, mohla by SaS vo voľbách získať až 24 % a OĽaNO až 19 %. Volebným potenciálom na úrovni 9 % disponujú novovzniknuté politické subjekty SPOLU a Progresívne Slovensko,“ uviedol account manager agentúry Michal Mislovič.

Reprofoto: Volebný potenciál  Zdroj: Median.sk

Zaujímavá je aj pevnosť voličských rozhodnutí. Pri svojich rozhodnutiach si je istých 53 percent opýtaných, čo podľa Medianu môže  spôsobiť menenie voličských preferencií v najbližších mesiacoch. „Svojou voľbou sú si istejší respondenti v dôchodkovom veku, ktorí majú 65 a viac rokov (71 %) a respondenti maďarskej národnosti (82 %),“ uvádza sa v prieskume.

V prípade, že by sa voľby konali v tomto období, by bola účasť voličov 54 percent. „Najvyššiu ochotu ísť voliť deklarujú ľudia vo veku 45 až 54 rokov (61 %) a ľudia s vysokoškolským vzdelaním (63 %),“ uvádzajú autori.

Prieskum bol realizovaný na vzorke 1020 respondentov vo veku 18 rokov a viac v termíne od 5. do 27. novembra. Boli vyberaný na základe veku, pohlavia, vzdelania, veľkosti miesta bydliska, kraja, národnosti a minulej volebnej strany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

12:00 Člen Súdnej rady: Fico je pre náš štát nebezpečenstvo

Vypočúvanie Roberta Fica ústavnoprávnym výborom bolo ostro sledované zo všetkých strán. Fica kritizo…