PRIESKUM Viac ako tri štvrtiny Bratislavčanov sú proti zrušeniu hazardu

2. 11. 2016 17:05

Mesto Bratislava plánuje úplný zákaz hazardu v hlavnom meste: bez rozdielu, či ide o kasíno, alebo herne. Ak by vstúpilo do platnosti všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by vyplynulo z požiadavky iniciátorov petície o zrušení hazardu, prevádzky by fungovali do ukončenia platnosti licencie a nové by sa už nevydávali. Bratislavčania povedali, čo si o tom myslia.

PRIESKUM Viac ako tri štvrtiny Bratislavčanov sú proti zrušeniu hazardu
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama
Petíciu proti hazardu spustilo hlavné mesto s bratislavskými mestskými časťami. Jej cieľom je dosiahnuť zákaz hazardných hier a tiež to, aby si samosprávy mohli regulovať množstvo hazardu na svojom území. 

Petičný výbor odovzdal hárky s podpismi na bratislavský magistrát 29. júna, pričom sa mu podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch (potrebné bolo vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov). Ministerstvo vnútra musí skontrolovať všetky podpisy a preveriť, či ľudia, ktorí podpísali petíciu, majú viac ako 18 rokov a bydlisko v Bratislave. Potom môže mesto pripraviť všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o regulácii hazardu. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal chce, aby VZN vstúpilo do platnosti od 1. januára budúceho roka. Schváliť ho musí dvojtretinová väčšina bratislavských poslancov.

Ak sa tak stane, licencie na výherné prístroje by platili ešte do konca kalendárneho roka, na ktorý boli vydané. Licencie sa pritom vydávajú na jeden rok. Licencie na iné druhy hazardných hier (napr. rulety alebo videohry) by boli ukončené na základe toho, kedy sa končí ich platnosť z ministerstva financií. 

Výsledky prieskumu 

K zrušeniu hazardu v Bratislave sa mohli vyjadriť samotní obyvatelia prostredníctvom on-line prieskumu. Anketová otázka znela: Ste za úplný zákaz hazardu v hlavnom meste alebo by ste prijali iba regulačné opatrenia? S úplným zákazom nesúhlasí až 77 % Bratislavčanov (51 % preto, lebo podľa nich spôsobí rozmach nelegálneho hazardu a „čiernych“ herní, a 26 % si myslí, že ide o legálne podnikanie a ak by to bolo potrebné, sú za primeranú reguláciu), opačný názor má 23 % oslovených.

Zdroj: Phoenix Research on-line

Prieskum uskutočnila Agentúra Phoenix Research on-line metódou v dňoch 17. – 21. októbra na vzorke 876 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku Bratislavčanov vo veku od 18 rokov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB
reklama

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…