PRIESKUM Trumpovi narástli preferencie

7. 5. 2019 8:30

S pôsobením prezidenta USA Donalda Trumpa vo funkcii je podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky Gallupovho inštitútu zverejneného v pondelok spokojných 46 percent Američanov.

PRIESKUM Trumpovi narástli preferencie
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

S pôsobením prezidenta USA Donalda Trumpa vo funkcii je podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky Gallupovho inštitútu zverejneného v pondelok spokojných 46 percent Američanov.

Je to najvyššia miera spokojnosti, ktorú dosiahol v prieskumoch tohto inštitútu od nástupu do funkcie v januári 2017, konštatovala televízia CNN.

Prieskum zahŕňa dvojtýždňové obdobie končiace 30. aprílom. Zaznamenal podstatný nárast spokojnosti v porovnaní s 39-percentnou podporou, ktorú mal v prieskume zo začiatku marca, napísala agentúra AFP.

S Trumpom však podľa prieskumu Gallupovho inštitútu stále nie je spokojná väčšina Američanov (50 percent), ale miera nespokojnosti sa tiež výrazne znížila z marcových 57 percent.

Trumpovu vzostupnú trajektóriu by mohli podľa CNN vysvetľovať dobré ekonomické ukazovatele, najmä rast hrubého domáceho produktu o 3,2 percenta v prvom štvrťroku 2019.

Televízia poznamenáva, že v čase robenia prieskumu ešte neboli známe údaje o nezamestnanosti za apríl.

Zaujímavé však je, že za nárastom Trumpových preferencií nie sú, ako by sa čakalo, republikánski voliči — deväť z desiatich republikánov podporilo Trumpa v marci i v apríli.

Posun nastal v radoch demokratov, kde sa prezidentova podpora zvýšila z marcových štyroch percent na desať percent v apríli.

Výsledky prieskumu prichádzajú krátko po zverejnení redigovanej verzie správy osobitného vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera o údajnom zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016.

Mueller nezistil žiadne preukázateľné zločinné sprisahanie Trumpovej kampane s Ruskom ani nevyslovil odporúčanie, či má byť prezident obvinený z marenia spravodlivosti.

Prieskum sa uskutočnil predtým, ako sa zistilo, že Mueller napísal list americkému ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi, v ktorom vyslovil nespokojnosť s tým, ako zhrnul výsledky vyšetrovania.

CNN zároveň pripomína, že Trump ako jediný prezident v novodobých dejinách USA zatiaľ v prieskume Gallupovho inštitútu neprekonal 50-percentnú hranicu spokojnosti so svojou prácou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…