PRIESKUM: Taliani v tom majú jasno

10.5.2019 15:00

V posledných prieskumoch pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) vedie v Taliansku pravicovo-populistická strana Liga Severu ministra vnútra Mattea Salviniho. Informovala o tom agentúra DPA.

PRIESKUM: Taliani v tom majú jasno
Foto: TASR
Popis: Taliansky minister vnútra a vicepremiér a líder strany Liga Severu Matteo Salvini

V Taliansku začne v noci na sobotu platiť dvojtýždňové moratórium na zverejňovanie prieskumov nálad voličov. Podľa tých  posledných vedie s 31,6 percentami Salviniho Liga Severu. Populisti si však proti predchádzajúcim prieskumom mierne pohoršili (32,3 percenta), doplnila DPA.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré - i keď s konfliktami - vládne spoločne s Ligou Severu, sa drží na 22,3 percentách. Tesne za ním s 21,4 percentami nasleduje opozičná stredoľavicová Demokratická strana. Vyplýva to z priemeru prieskumov webovej stránky YouTrend a agentúry AGI.

Nad štyrmi percentami, hranicou zvoliteľnosti v Talianku, sa držia ešte dve politické strany: konzervatívna strana bývalého premiéra Silvia Berlusconiho Forza Italia (9,6 percenta) a krajne pravicová strana Bratia Talianska (Fratelli d'Italia) (5,2 percenta).

Na snímke Silvio Berlusconi

Salvini sa pokúša zjednotiť strany európskych pravicových populistov do jednej spoločnej aliancie s cieľom zvýšiť ich vplyv v Európskej únii po májových voľbách do EP.

Voľby do europarlamentu sa v členských krajinách Únie konajú 23.-26. mája. Talianski voliči si svojich poslancov volia v nedeľu 26. mája.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

PRIESKUM: Kyberšikana. Kto je najzraniteľnejší

16:26 PRIESKUM: Kyberšikana. Kto je najzraniteľnejší

Silnejúci fenomén internetu a sociálnych sietí spôsobil nárast kyberšikany a poškodzovania dobrého m…