PRIESKUM Takmer polovica Američanov si myslí, že Trump sa spolčil s Ruskom

27. 3. 2019 19:00

Takmer polovica všetkých Američanov si stále myslí, že prezident Donald Trump spolupracoval s Ruskom pri zasahovaní do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Ukázal to nový spoločný prieskum verejnej mienky tlačovej agentúry Reuters a inštitútu Ipsos. Uskutočnil sa v pondelok a utorok (25. a 26. marca), teda už po tom, čo americký osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller zbavil Trumpa tohto podozrenia.

PRIESKUM Takmer polovica Američanov si myslí, že Trump sa spolčil s Ruskom
Foto: Facebook, United States presidential election, 2016
Popis: Prezidentské voľby v USA patria vo svete politiky medzi najsledovanejšie udalosti
reklama

Američania vnímali Trumpa trochu pozitívnejšie, keď sa už dozvedeli zistenia z 22-mesačného vyšetrovania ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb, ako v utorok ukázali výsledky celonárodného prieskumu.

Avšak krátke štvorstranové zhrnutie Muellerovho vyšetrovania, ktoré vypracoval minister spravodlivosti William Barr, len málo zmenilo názor verejnosti o údajných prezidentových prepojeniach na Rusko či uhasilo smäd verejnosti po ďalších informáciách.

Podľa Barrovho súhrnu zverejneného v nedeľu 24. marca osobitný vyšetrovateľ Mueller nenašiel dôkazy, že by sa bol Trumpov volebný tím vo voľbách v roku 2016 spolčil s Ruskom, ale ani neočistil Trumpa od podozrenia, že maril toto vyšetrovanie.

Na konkrétnu otázku o obvineniach zo spolčenia a marenia spravodlivosti 48 percent respondentov odpovedalo, že sú presvedčení, že "Trump alebo niekto z jeho kampane spolupracoval s Ruskom na ovplyvňovaní prezidentských volieb v roku 2016", čo je pokles o šesť percent v porovnaní s minulým týždňom.

Až 53 percent opýtaných uviedlo, že "Trump sa pokúšal zastaviť vyšetrovanie ruského vplyvu na svoju administratívu", čo je pokles o dva percentuálne body oproti minulému týždňu.

Verejná mienka je ostro rozdelená podľa straníckych sympatií, pričom demokrati oveľa viac než republikáni veria, že Trump sa s Ruskom spolčil a bránil aj výkonu spravodlivosti.

Reuters a Ipsos urobili prieskum verejnej mienky v USA v pondelok a utorok, po nedeľnom vydaní súhrnu z Muellerovej vyšetrovacej správy. Názory získali on-line medzi 1003 dospelými, vrátane 948 osôb, ktoré uviedli, že o zisteniach v súhrne prinajmenšom počuli.

Prieskum má rozpätie hodnovernosti, teda mieru presnosti, približne štyri percentuálne body.

Percento ľudí súhlasiacich s Trumpom mierne stúplo - 43 percent Američanov uviedlo, že schvaľuje jeho výkon v prezidentskom úrade, čo je zatiaľ najvyššie tohtoročné percento medzi opýtanými. Je to nárast o štyri percentuálne body v porovnaní s podobným prieskumom z minulého týždňa.

Od januára sa miera dospelých, schvaľujúcich Trumpa, pohybovala od 37 do 43 percent.

Trump ocenil súhrn Muellerovej správy ako "úplné a totálne očistenie" a zaprisahal sa, že neprajníkom to vráti vlastnými vyšetrovaniami. Budú zamerané proti nemenovaným politickým nepriateľom, ktorí sú podľa jeho presvedčenia vinní zo "páchania zlých vecí" a z "vlastizrady".

Demokrati vyzvali Barra, aby zverejnil celú Muellerovu správu, a tento postoj vyjadrila v prieskume aj väčšina respondentov.

Medzi ľuďmi, ktorí sa oboznámili so znením Barrovho súhrnu, je iba deväť percent takých, čo zmenili mienku o Trumpových väzbách na Rusko, a 57 percent uviedlo, že chce vidieť celú správu.

Podľa prieskumu 38 percent všetkých dospelých, vrátane dvoch z troch demokratov, podporuje snahy demokratických lídrov, aby vyšetrovanie Ruska pokračovalo v Kongrese.

Prieskum tiež ukázal, že 39 percent ľudí si myslí, že Trump "by mal byť obžalovaný", pričom 49 percent sa domnieva, že by nemal byť.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

15:19 VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

O zrušení núdzového stavu na Slovensku by mali rozhodnúť odborníci, zhodujú sa ministri. Vláda si po…